השאלה היומית: איך מזהים הידבקות בפוליו?

בעקבות ההיערכות במשרד הבריאות לחיסון 200 אלף ילדים בדרום הארץ, מסביר יו"ר האיגוד הישראלי למחלות זיהומיות פרופ' נתי קלר מה הסיכויים להידבק בנגיף? כיצד מזהים את המחלה? האם יש דרכים נוספות להימנע מהדבקה מלבד חיסון? והאם בכלל יש סיבה לדאגה?

איך מזהים הידבקות בפוליו? אילוסטרציה (חדשות 2)

במשרד הבריאות נערכים לקראת חיסון 200 אלף ילדים בדרום הארץ נגד נגיף הפוליו. לאור מבצע החיסונים הנרחב, מסביר מנהל המחלקה למיקרוביולוגיה קלינית במרכז הרפואי שיבא ויו"ר האיגוד הישראלי למחלות זיהומיות, פרופסור נתי קלר, מה הסיכונים והתסמינים של המחלה ומה אפשר לעשות כדי למנוע הידבקות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

האם יש תופעות לוואי לחיסון? האם יש מקום להורים לחשוש?

"כמו לכל חיסון אחר יש תופעות לוואי מקומיות, לפעמים חום. אבל באופן כללי מדובר בחיסון בטוח שמקבלים אותו עשרות שנים עשרות מיליוני אנשים".

מה לגבי האמונה באשר לסכנה לאוטיזם בשל חיסונים?

"אין סכנה לאוטיזם. הדיווח היחיד שהיה על אוטיזם בעקבות חיסון לא היה על חיסון לפוליו והנושא הזה נבדק ברמות הכי גבוהות שהמערכת יכולה לבדוק".

האם יש דרך למנוע הידבקות מעבר לחיסון?

"אפשר להקפיד על טיפול בצואה ורחיצות ידיים, אבל גם בצורה הקיצונית ביותר שוכחים מדיי פעם לרחוץ ידיים. למשל, קורה שאמא מחליפה חיתול לילד ואחר כך היא שוכחת לרחוץ ידיים. הדרכים האלה עוזרות אבל לא מספיק טובות".

מה הסיכויים להידבק במחלה מהשרידים שנמצאו בביוב?

"הכי נוח לבדוק הימצאות של נגיף פוליו במערכות ביוב. אם אני לוקח דגימת ביוב של בית אחד, אני יכול דרכה לבדוק את כל הבית המשותף ואם אני לוקח דגימות לאורך כל קווי הביוב אני מצליח לעקוב אחרי כל הבתים - כך למעשה ממפים את הימצאותו של הנגיף".

האם יש סיבה לבהלה?

"ארגון הבריאות העולמי מאז שאני זוכר את עצמי כרופא שם לו למטרה לחסל את מחלת הפוליו כמו את מגיפת האבעבועות השחורות - אבל הוא לא מצליח. לאחרונה דחו את הדד ליין למיגור המחלה משנת 2015 ל-2020. אנחנו אחת המדינות היחידות בעולם בה משרד הבריאות בודק בצורה קבועה לפי תוכנית שנתית מסודרת את הימצאותו של נגיף הפוליו. אין סיבה לבהלה וכולם יכולים להיות מאוד רגועים כי משרד הבריאות נוקט בצעדים הנדרשים ואנחנו ממשיכים לעקוב. החוכמה היא לעשות פעולה מונעת עוד לפני המקרה הראשון".

למה גורמת המחלה? האם יש תסמינים שאפשר לזהות?

"בשלב הראשון יש שלשול אבל זה לא סימן מספק. היחס בפוליו בין אנשים שרכשו את הנגיף לאלה שחלו הוא יחס גבוה. לחלק לא יהיה כלום, לחלק תהיה מחלה שלשולית שתעבור ולחלק קטן מאוד תהיה מחלה נוירולוגית. במקרים נדירים המחלה מגיעה לידי שיתוק רגליים או רגליים וידיים, אובדן נשימה ואף מוות. אם יש חשש אפשר לפנות לרופא המטפל. במידה וכבר לקית במחלה - אין מה לעשות. בכל מקרה, כל בדיקת צואה שמגיעה לבדיקת נגיפים, מבצעים עליה גם בדיקת פוליו".