האחות שהחליפה בטעות תינוקות: "אני מרגישה רע מאוד, חשה חרטה"

בבית החולים בילינסון ממשיכים לתחקר את האירוע בו הוחלפו תינוקות בשל טעות אנוש. מהבדיקה עלה כי לא נגרם נזק לתינוק או לאם. "אנחנו מצטערים מאוד", סיפרה לחדשות 2 מנהלת הסיעוד בבית החולים לנשים, "יש לנו 9,000 תינוקות בשנה ולפעמים קורה שבנאדם טועה"

בבית החולים בילינסון עדיין מתחקרים את התקרית שאירעה ביום שישי האחרון, בה הוחלפו בשוגג תינוקות בהנקה. בבית החולים אומרים כי כשהאחות העבירה את התינוק לאם היא עשתה זאת בשל טעות אנוש. "אני מרגישה רע מאוד ומתחרטת, אני מבינה שטעיתי", סיפרה האחות לממונים עליה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מדובר באחות מקצועית מאוד ומנוסה, ולפי שעה לא נראה שהיא תיענש. "זה מקרה מאוד חריג", סיפרה לחדשות 2 באינטרנט ברכה גל, מנהלת הסיעוד של בית החולים לנשים בבילינסון. "זו הייתה טעות אנוש, אבל אני חייבת להבהיר שמדובר בתינוק שהיה מזוהה ומשוייך לאמו באופן חד משמעי והטעות הייתה בעת המסירה". היא הבהירה כי לא נגרם שום נזק רפואי לאף אחד מהאמהות או התינוקות.

"יש לנו 9,000 תינוקות בשנה ולפעמים קורה שבנאדם טועה, היא לא פעלה לפי הנוהל, וזה בהחלט מאוד מצער", היא הוסיפה. כעת בבית החולים מרעננים נהלים בנושא. "היא טוענת שהיא טעתה, ומתחרטת על כך, היא מרגישה מאוד רע, והעיקר שלא נגרם אף נזק רפואי".

"טעות עצומה וחריגה מאוד"

גורם בבית החולים אמר לחדשות 2 באינטרנט כי מדובר ב"פדיחה עצומה". לדבריו, הכי חשוב זה לעשות זיהוי של תינוק עם האימא, מה שלא קרה כאן. "מדובר באריתריאית ואתיופית ומכאן נוצר הבלבול, שלא בצדק כמובן. זו פאשלה ענקית וטעות חריגה מאוד", ציין הגורם, בעקבות חשיפת הסיפור הבוקר בעיתון "ידיעות אחרונות".

ממשרד הבריאות נמסר כי "כבר אתמול קיבל מינהל הרפואה דיווח ראשוני מבית החולים על האירוע. אנו ממתינים לדוח המלא על מנת להבין את הגורמים לאירוע ולקבל החלטות באם ידרשו. היחידה לבטיחות החולה ומינהל הרפואה במשרד הבריאות יבחנו את הנהלים הקיימים על מנת לוודא שמדובר באירוע חריג ואין צורך ברענון הנהלים הקיימים".

"צעקתי לה שהוא לא שלנו"

הכל החל כשיוסי והדר, הורים ממוצא אתיופי, הופתעו לגלות כי התינוק שנולד להם הוחלף באחר. האירוע הבלתי נתפס הזה התרחש זמן קצר לאחר הלידה, כשהאב הנרגש החליט לבקר את בנו בתינוקייה. שם הבהירו לו אנשי הצוות הרפואי, כי הוא צריך לעבור בדיקות נוספות ולא יוכל לצאת לזרועות אמו.

יוסי הסתובב במשך דקות אחדות בבית החולים, וכשראה את האחות בשנית היא שאלה אותו מדוע הוא לא מצטרף אל אשתו שכבר מניקה את התינוק. "זה לא הגיוני", אמר בבהלה, "אמרו לי שהוא לא יכול לצאת". כשחזר לחדרה נחרד יוסי לגלות את אשתו מניקה באושר תינוק שאינו שלהם. "צעקתי לה שהוא לא שלנו", שחזר האב. שניות אחדות לאחר מכן פרץ לחדר אב אחר, גבר ממוצא אריתראי שזעק כי מדובר בבנו שלו.

"טעות אנוש", בית החולים בילינסון (ד"ר אבישי טייכר)

"ברור שיש כאן אלמנט של גזענות"

מבירור שנערך במקום התגלה כי בנם של יוסי והדר הוחלף בתינוק שנולד שעות קודם לכן לזוג מסתננים שהגיעו אף הם לבית החולים, וכי השניים הוחלפו למרות אמצעי הזהירות המקובלים. "האבא של התינוק האחר סיפר שאשתו היניקה תינוק פעמיים באותו יום, אני לא יודע אם מדובר בתינוק שלי או שלו", סיפר יוסי.

"אולי זה לא היה במודע אבל ברור שיש כאן אלמנט של גזענות, אני משוכנע בזה", סיפר יוסי בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט. "רואים תינוק כהה, אז העבירו אותו ליולדת השחורה - אין הסבר אחר. אם זה היה תינוק בהיר אני משוכנע שהיו בודקים פעמיים את הזהות שלו".

לדברי האב, עברו שעות ארוכות עד שמישהו מאנשי בית החולים הגיע לדבר עימו, וכשלושה ימים עד שנציג רשמי מהנהלת בית החולים שוחח עם בני הזוג על הטעות המטרידה. "אנחנו בהלם מוחלט מהאירוע הזה, רק רצינו שמישהו יבוא לדבר איתנו" הוא מספר. "לתבוע? לאחר שיצאנו משם אנחנו בהחלט נשקול את צעדינו".