אב לתינוק שהוחלף בבית החולים בילינסון: "הם ראו תינוק כהה, אז העבירו אותו ליולדת השחורה"

בני זוג ממוצא אתיופי נחרדו לגלות כי בנם הוחלף בתינוקיית בית החולים בילינסון בתינוק שנולד לזוג מסתננים מאריתריאה, כך נחשף הבוקר ב"ידיעות אחרונות". "אין לי ספק שאם זה היה תינוק בהיר היו בודקים את זה פעמיים", סיפר האב ההמום לחדשות 2. בית החולים בתגובה: "מדובר בטעות שתיבדק"

הסיוט של כל הורה: שעות ספורות לאחר שהביאו לעולם את בנם בבית החולים בילינסון בפתח תקווה, נחרדו יוסי והדר, הורים ממוצא אתיופי, לגלות כי התינוק שנולד להם הוחלף באחר - כך מפרסם הבוקר (ג') העיתון "ידיעות אחרונות".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

האירוע הבלתי נתפס הזה התרחש ביום שישי האחרון - זמן קצר לאחר הלידה, כשהאב הנרגש החליט לבקר את בנו בתינוקייה. שם הבהירו לו אנשי הצוות הרפואי, כי הוא צריך לעבור בדיקות נוספות ולא יוכל לצאת לזרועות אמו. יוסי הסתובב במשך דקות אחדות בבית החולים, וכשראה את האחות בשנית היא שאלה אותו מדוע הוא לא מצטרף אל אשתו שכבר מניקה את התינוק. "זה לא הגיוני", אמר בבהלה, "אמרו לי שהוא לא יכול לצאת".

כשחזר לחדרה נחרד יוסי לגלות את אשתו מניקה באושר תינוק שאינו שלהם. "צעקתי לה שהוא לא שלנו", שחזר האב. שניות אחדות לאחר מכן פרץ לחדר אב אחר, גבר ממוצא אריתראי שזעק כי מדובר בבנו שלו.

"ברור שיש כאן אלמנט של גזענות"

מבירור שנערך במקום התגלה כי בנם של יוסי והדר הוחלף בתינוק שנולד שעות קודם לכן לזוג מסתננים שהגיעו אף הם לבית החולים, וכי השניים הוחלפו למרות אמצעי הזהירות המקובלים. "האבא של התינוק האחר סיפר שאשתו היניקה תינוק פעמיים באותו יום, אני לא יודע אם מדובר בתינוק שלי או שלו", סיפר יוסי.

"אולי זה לא היה במודע אבל ברור שיש כאן אלמנט של גזענות, אני משוכנע בזה", סיפר יוסי בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט. "רואים תינוק כהה, אז העבירו אותו ליולדת השחורה - אין הסבר אחר. אם זה היה תינוק בהיר אני משוכנע שהיו בודקים פעמיים את הזהות שלו".

"טעות אנוש", בית החולים בילינסון (ד"ר אבישי טייכר)

לדברי האב, עברו שעות ארוכות עד שמישהו מאנשי בית החולים הגיע לדבר עימו, וכשלושה ימים עד שנציג רשמי מהנהלת בית החולים שוחח עם בני הזוג על הטעות המטרידה. "אנחנו בהלם מוחלט מהאירוע הזה, רק רצינו שמישהו יבוא לדבר איתנו" הוא מספר. "לתבוע? לאחר שיצאנו משם אנחנו בהחלט נשקול את צעדינו".

כעת ממתינים ההורים המודאגים לתוצאות של בדיקות רפואיות שיאשרו כי במהלך שעות ההחלפה לא הועברו מחלות לבנם. "אשתי עדיין בהלם מכל הסיפור הזה", סיפר יוסי. "היא לא יכלה להניק את התינוק זמן רב לאחר מכן".

מבית החולים בילינסון נמסר כי בית החולים מביע צער רב על המקרה. "מדובר בטעות אנוש של איש צוות שפעל בניגוד לנהלים ברורים ומוגדרים. הנושא נמצא בבירור מקיף. בנוסף, בוצעו בדיקות לאימהות שתוצאותיהן התקבלו והן תקינות. יינקטו צעדי בדיקה ובירור נוספים מול איש הצוות".