אלנה חזרה לחיים אחרי שעה של דום לב

בחודש וחצי האחרונים הסתכלה אלנה פישברג, סטודנטית בת 25 מחיפה, למוות פעמיים בעיניים. רגע לפני שהיא השתחררה מבית החולים רמב"ם, אחרי תאונה קשה, היא התמוטטה וקיבלה דום לב - למשך יותר משעה. כנגד כל הסיכויים הצליח הצוות הרפואי להחזירה לחיים. בשבוע שעבר היא עזבה את בית החולים על רגליה וללא נזק נוירולוגי

אלנה פישברג ופרופ' משנה גיל בולוטין (פיוטר פליטר)

לפני כחודש וחצי התנגשה אלנה פישברג עם מכוניתה באוטובוס והובהלה לטיפול נמרץ בבית החולים רמב"ם בחיפה, כשהיא סובלת מפגיעה רב-מערכתית. לאחר שחלה הטבה במצבה, הועברה הסטודנטית בת ה-25 למחלקה האורתופדית. לפני כשבוע וחצי, ממש כשהיא מתכוננת ליציאתה מבית החולים לשיקום, חשה אלנה ברע. מצבה הידרדר במהירות, והיא התמוטטה במחלקה כתוצאה מדום לב.

צוות המחלקה ביצע בה החייאה, ולאחר בדיקות עלתה ההערכה כי קרישי דם גדולים חסמו את זרימת הדם היוצאת מלבה של פישברג, מה שהוביל לדום לב. "על מנת לאמת את ההערכה יש לבצע בדיקות נוספות, אולם בשלב זה, הצעירה היתה ללא דופק כבר דקות ארוכות והזמן דוחק", סיפרו בבית החולים.

כנגד כל הסיכויים, מדגישים ברמב"ם, הוחלט על ניתוח חירום ללא בדיקות נוספות. המטרה: לנסות להוציא את קרישי הדם שחוסמים את הלב ולהציל את חייה של הצעירה.

 החייאה של יותר משעה

"תוך כדי החייאה רצופה, במחלקה, במסדרון ובמעלית, הובהלה הצעירה לחדר הניתוח. צוותים נוספים הצטרפו למשימה הכמעט בלתי אפשרית, כאשר שלושה רופאים מעסים את לבה ברוטציה במשך יותר משעה, עם הגעתה לחדר הניתוח, חוברה פישברג למכונת לב-ריאה, כאשר פרופ' משנה בולוטין, יחד עם רופאי המחלקה, דר' קארי תיתינן ודר' זיו בקרמן, פותחים החזה ואת העורק הריאתי של הצעירה, ושולפים ממנו מספר קרישי דם גדולים.

במהלך הניתוח, שארך כשעתיים, המשיכו הרופאים לעסות את לבה של פישברג ולהנשים אותה. עם סיום הניתוח החל לבה של פישברג להתאושש.

"כמעט לא דיברנו בינינו", משחזר פרופ' משנה בולוטין את הדרמה בחדר הניתוח. "הסנכרון היה מדהים וכולנו עבדנו כמו תזמורת כדי לבצע את מה שנראה כמעט בלתי אפשרי. כאשר ראינו שלבה של הצעירה מתאושש שמחנו כולנו, אך באופטימיות זהירה. הסיכוי שמישהו יתאושש בצורה מלאה מאירוע כזה הוא מזערי. בדרך כלל, אחרי 45 דקות מפסיקים החייאה ומכריזים על מוות. אלנה הייתה בהחייאה למעלה משעה. לא ידענו אילו השלכות נוירולוגיות יהיו לזה".

מחדר הניתוח עברה פישברג אל המחלקה לטיפול נמרץ ניתוחי לב, שם שהתה יומיים כשגופה מקורר - טיפול שמטרתו לצמצם נזק מוחי ולסייע בהתאוששות הגוף מהטראומה שעבר. להפתעת הצוות הרפואי, כאשר אלנה התעוררה במחלקה היא לא סבלה מנזק נוירולוגי כלל.

אלנה: מנסה עדיין לעכל

את הימים הבאים העבירה הסטודנטית מחיפה במחלקה לניתוחי לב. ביום חמישי האחרון היא עזבה על רגליה את רמב"ם ויצאה לשיקום. אלנה לא זוכרת הרבה ממה שעבר עליה בשבוע האחרון. את פרטי האירוע היא קיבלה מצוות המחלקה והוריה. "אני עוד מנסה להתאושש מנזקי התאונה, ולעכל את מה שעבר עלי בחודש וחצי האחרונים", אמרה בהתרגשות, "אני מאוד שמחה שהצוות הרפואי הציל את חיי ושאני כאן, אבל עוד אין לי מושג מאיפה להתחיל, כדי להבין את מה שחוויתי".

"כל הנסיבות פעלו לטובתה", מסביר פרופ' משנה בולוטין. "העובדה שהיא בחורה צעירה, העובדה שזה קרה בבית החולים, העובדה שהתחילו את ההחייאה מהר מאוד והעובדה שהצוות הרפואי קיבל את ההחלטות הנכונות במהירות. לא כל יום אנחנו זוכים להיות חלק מסיטואציה כל כך דרמטית, עם סוף טוב".