אחרי 20 שנה: גידול בממדי כדור טניס הוסר על ידי רובוט

חולה בת 70 הסתובבה במשך 20 שנה עם גידול שפיר ענק בראשה, שגרם לה לחנק וסיכן את חייה. המטופלת סרבה לעבור ניתוח בשל הסיכונים הכרוכים בו, עד שלאחרונה הציגו לה הרופאים הליך חדש: רובוט בשם "דה וינצ'י" יסיר את הגידול. החולה הסכימה והניתוח, שבוצע לראשונה בישראל - עבר בהצלחה

כריתת הגידול באמצעות רובוט (צילום MRI) (ביה"ח רמב"ם)

במשך 20 שנה, סבלה ש', בת 70 המתגוררת באזור הצפון, מגידול שפיר בראשה שהיווה סכנה לחייה. אולם, רק לאחרונה הסכימה לעבור ניתוח באמצעות רובוט המכונה "דה וינצ'י", להסרת הגידול.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בחודשים האחרונים הגיעה ש' להתייעצות עם רופאי בית החולים "רמב"ם" בחיפה, לאחר שמימדיו של הגידול שהתפתח בראשה הלכו וגדלו. לדברי הרופאים, הגידול שהגיע לגודל של כדור טניס, התפתח במשך שני העשורים האחרונים בין בסיס הגולגולת ללסת, קרוב לעין ולעורק הראשי המוליך למוח.

הגידול העצום גרם לאישה לחנק, הפרעות אכילה וסיכן את חייה, אך הסרתו היתה כרוכה עד כה בניתוח מורכב, שחייב בחתכים בצוואר ובניסור הלסת. הרופאים הבהירו כי הליך שכזה, כרוך באשפוז ממושך ובפגיעה ממשית באיכות חייה של המטופלת.

ש', שחששה מההליך המורכב, סירבה במשך שני העשורים האחרונים לעבור את הניתוח. לאחרונה, הצוות הרפואי בבית החולים הצליח לשכנע אותה להיפטר מהגידול, במסגרת הליך חדשני שכמותו בוצעו מעטים ברחבי העולם - בעזרת רובוט.

בניתוח, שבוצע בישראל בפעם הראשונה, לקח חלק צוות רפואי בראשות פרופ' זיו גיל, מנהל מחלקת אא"ג ניתוחי ראש צוואר ברמב"ם, וד"ר יקי כהן, מנהל מכון הקול והבליעה בבית החולים. הרופאים נעזרו בשתי זרועות דקות בעובי 4 מ"מ שהוחדרה לפיה של ש'. 

כמו כן, השתמשו הרופאים, שחלקם ישבו בחדר מרוחק משולחן הניתוחים, במצלמה תלת ממדית מזערית והצליחו לבצע כריתה מלאה ומדויקת של הגידול, ללא צורך בביצוע חתכים בעור הפנים ובניסור עצמות הגולגולת.

פרופ' זיו גיל, ביה"ח רמב"ם (צילום: יונתן בלום)


"שיפור משמעותי תוך 48 שעות"

ש' עברה את הניתוח בהצלחה. תוך יומיים מביצוע הניתוח, החלה לשתות ולדבר בחופשיות ולא נזדקקה לטיפולים נוספים. "במשך שנים רבות, האישה הזו גידלה גוש שסיכן את חייה, כי חששה מהניתוח", הסביר פרופ' גיל מרמב"ם.

לדבריו, היא הסכימה להתמודד עם הבעיה, רק אחרי שהטכנולוגיה הבשילה לעשות את הניתוח בדרכים מודרניות. "הרובוט הוא הידיים של המנתח. מכיוון שהן קטנות יותר, המנתח יכול להיעזר בו, כדי להוציא גידול בגודל אגס מהראש", הבהיר גיל.