ועדת הבריאות אישרה: התשלום לתורמת ביציות יוכפל

לאחר שבשנה החולפת נרשמו 7 תרומות ביציות בלבד אישרה ועדת הבריאות תיקון לפיו יוכפל התשלום לתורמת ויעמוד על 20 אלף שקלים. ח"כ לוי-אבקסיס מביעה חשש: נשים יסכנו את גופן לצורך קבלת כספי התרומה

ועדת הבריאות של הכנסת אישרה היום פה אחד תיקון לתקנות תרומת ביציות בישראל, לפיו יוכפל התשלום לתורמת ויעמוד על 20 אלף שקלים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

התיקון הוגש על ידי משרד הבריאות במטרה לעודד תרומת ביציות, זאת לאחר שעל פי הנתונים בשנה החולפת נרשמו שבע תרומות בלבד. לפי התיקון יוגדל סכום הפיצוי והחזר ההוצאות לתורמת ביציות מעשרת אלפים שקלים כפי שהיה עד כה ל-20 אלף שקלים. תרומה שהתקבלה מאישה העוברת טיפולי פוריות תזכה את התורמת בכמחצית הסכום, בדיוק כמו במצב הנוכחי.

כמו כן יוסיף חלקה של הנתרמת בתשלומים לתורמת לעמוד על 9,000 שקלים. משרד הבריאות ישלים מתקציבו את השאר, וכל התשלומים יינתנו לתורמת באמצעות בית החולים בו יתבצע ההליך. התיקון יחול רטרואקטיבית, מחודש מאי 2013, אז פג תוקף התקנות הקודמות.

במהלך הדיון העלו המשתתפים מספר בעיות אפשרויות. ח"כ אורלי לוי-אבקסיס (הליכוד ביתנו) הביעה חשש שנשים יסכנו את גופן לצורך קבלת כספי התרומה. ד"ר רחל אדטו, רופאת נשים וח"כ לשעבר, טענה כי יש להגיע להסדר גם עם קופות החולים, עבור מימון ביצוע בדיקות והפניות, אחרת מימוש התקנות ייתקע בשל חוסר מוטיבציה במערכת.  ד"ר יעקב סגל, מנהל תחום רפואת נשים במכבי שירותי בריאות, אמר כי מדובר בחוק שאינו מוסרי. "זה סחר באיברים. לוקחים בחורה צעירה ומפמפמים אותה בתופעות לוואי לשם בצע כסף", הוסיף ד"ר סגל.

מנכ"ל משרד הבריאות פרופסור רוני גמזו השיב לטענות ואמר: "יש נשים רבות שמגיעות למצב שאין להן פתרון, ואנחנו כמדינה לא יכולים לשלוח אותן לרעות בשדות זרים ברחבי העולם. בניגוד למדינות אחרות, אנחנו מסדירים את הנושא. קשה לאסור עבודה פרטית בחו"ל של רופא בשירות המדינה. בנוגע לתשלום לקופות: הטיפולים כלולים בסל הבריאות ומתוקצבים על ידי המדינה. בנוסף, אנחנו בודקים אפשרות ליצור בנק תרומות ולהקפיא ביציות".