השאלה היומית: מה עומד מאחורי פסק ההלכה "טומאת כהנים"?

אישה בשנות ה-30 לחייה הסתובבה יממה לפחות עם עובר מת ברחם בגלל שהפלתה נדחתה. הסיבה לדחייה: בחדר הניתוח בבית החולים אסותא לא הותקן חדרון מיוחד למניעת טומאת כהנים - כמתבקש לפי ההלכה היהודית. בעקבות המקרה שוחחנו עם הרב משה קליין, רב המרכזים הרפואיים של הדסה בירושלים שמסביר על פסק ההלכה והשלכותיו

השאלה היומית: מה אומר פסק ההלכה "טומאת כ (חדשות 2)

חדרון מיוחד למניעת טומאת כהנים לא הותקן בחדר הניתוח בבית החולים אסותא, ובכך הוחלט לדחות ניתוח לביצוע הפלה של אישה בשנות ה-30 לחייה. בעקבות המקרה, שוחחנו עם הרב משה קליין, רב המרכזים הרפואיים של הדסה בירושלים.

מה אומר בדיוק פסק ההלכה?

"ההלכה אומרת שלכהן אסור להיטמא עם נפטר. כלומר לכהן ולנפטר אסור להיות יחד תחת קורת גג אחת. הכלל הזה נכון גם לעוברים שיצאו מרחם אמם ללא רוח חיים. למעשה, כל מה שהוא בבחינת עצם ובשר זה טמא, גם אם מדובר בקטעי גפיים המוסרים בחדר הניתוח. למשל בהדסה, חדרי הנפטרים, הפתולוגיה והאנטומיה נמצאים מאחורי דלתות טומאה, כמו גם חדרי הלידה וחדרי הגרידה במחלקות הנשים".

כיצד עוזרות דלתות הטומאה?

"הן יוצרות מצב שבו דלת אחת נפתחת, דלת שנייה נסגרת, ולהיפך. בכך נוצרת הפרדה בין חדרי הנפטרים לבין המקום שבו כהנים עשויים להימצא. אם כהן רוצה לבקר בבית החולים, אנחנו רוצים להתקין צגים אלקטרוניים בכל הכניסות שיודיעו בזמן אמת אם יש נפטר באותה עת, ואם קיימת בעיה של טומאת כהנים".

ממתי קיים פסק ההלכה הזה?

"פסק ההלכה קיים מימי קדם. הוא תקף מהיום שבו נתן הבורא את התורה בהר סיני".

מי נחשב לכהן?

"כהונה היא דבר שמועבר בירושה. למשל, מי ששם משפחתו הוא כהן, כהנא וכץ".

מה קורה במצב של התנגשות בין פיקוח נפש לבין פסק ההלכה?

"לפי ההלכה, פיקוח נפש דוחה את כל התורה כולה".