מכת מדינה: נמלת האש האדומה

מהגליל ועד לנגב, אחד ממיני הפולשים המסוכנים בעולם הפך למכת מדינה בישראל: נמלת האש האדומה. הנמלה מסוכנת מאוד לבעלי חיים והנשיכה שלה מכאיבה מאוד לבני האדם אך אינה מסוכנת. למרות שהנמלה משתלטת על עוד ועוד שטחים, הרשויות מתעלמות מהבעיה

מכת הטבע החדשה שמאיימת על ישראל היא גדולה בסכנתה, אבל קטנה מאוד במימדים: נמלת האש האדומה גודלה פחות משני מילימטרים, אך היא מסוכנת לבעלי החיים ומכאיבה לבני האדם. היא התפשטה ברחבי הארץ מצפון ועד דרום, ופתרון לבעיה - אין.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לילך, תושבת ראש העין שחבר של בנה נעקץ על ידי נמלה אדומה מודאגת מאוד: "הילד שכב על הערסל והוא התהפך והתחיל לבכות בצורה מטורפת. נורא נלחצתי ראינו את הגב עם שריטות ותגובה כמו כוויה של מדוזה. הוא לא הפסיק לבכות. מאד מפחיד, אני מפחדת לשבת בגינה, היו אורחים בשבת אז ישבנו רק בסלון".

הנמלים הללו הגיעו לארץ במקרה, ב-1995 על גבי משלוח עצים מאמריקה. כשמן הן אדומות וקטנות מאד, כמעט בלתי נראות, בין מילימטר למילימטר וחצי. כשהן עוקצות בעלי חיים כמו כלבים או חתולים הן עלולות לגרום לעיוורון, עבור בני האדם הן לא מסוכנות אבל מאד מכאיבות. "הנמלה הזו נמצאת ברשימה המאוד מפוקפקת של מאה הנמלים המסוכנות בעולם", אומר הביולוג טל ויינברג. "היא תישאר איתנו עוד הרבה שנים".

"המדינה צריכה לקחת אחריות"

גם אם תקראו למדביר, הוא לא יכול למנוע חזרה של הנמלים. הנמלים כבר נראו ביותר ממאה יישובים מהגליל העליון ועד לערבה, הן הולכות ומתפשטות. "אם הרשויות המקומיות, המשרד להגנת הסביבה ומשרד החלקאות לא יקחו אחריות ויוזמה ויתחילו לטפל בזה ברמת השכונה והעיר לא נצליח לטפל בזה. היום זה בעיקר בבתים פרטיים, לא רחוק היום שזה יהיה בגני ילדים ובבתי ספר", הוא אומר.

אדי מחברת הדברה ירוקה מסתובב כל היום עם ערימת מקלות וחמאת בוטנים בין מדשאות ירוקות, גינות פרטיות ואפילו בעציצים שבבית הוא מחפש את האיום שכבר הפך למכת מדינה.