השאלה היומית: מה עושים אם מדוזה עוקצת?

נחיל של מדוזות מסוג "החוטית הנודדת" הגיע בסוף השבוע לישראל. האם השנה נראה אותן יותר מבקיץ הקודם, ומה עושים אם נעקצים? וגם: מתי הן נמנעות מלהגיע והאם אפשר לאכול אותן? כל התשובות על היצור הדביק והעוקצני

המדוזות כבר כאן (AP)

ג'ליות, מגעילות ונוזליות מתמיד - המדוזות הגיעו רשמית לישראל. רק בודדות מהן נראו בשבועות האחרונים, אך בסוף השבוע הגיע נחיל של מדוזות מסוג "החוטית הנודדת" מאשקלון ועד עכו. בדקנו עם צפריר קופליק, חוקר בחוג לציוויליזציות ימיות בבית הספר למדעי הים באוניברסיטת חיפה, את היקף התופעה וכיצד נזהרים.

 רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

האם יהיו השנה יותר מדוזות?

לא ידוע. הנחיל התעכב קצת אבל עד שהן מגיעות, לא ניתן יהיה לדעת כי אין דפוס מסוים.

האם הן מעדיפות חוף מסוים?

המדוזות מגיעות בדרך כלל מדרום לצפון ושוטפות את כל החופים. כשיש חופי רחצה עם הרבה מתרחצים, יש יותר דיווחים על מדוזות - אך הן לא מתבייתות על חוף מסוים.

מה עושים אם מדוזה עוקצת אותך?

קודם כל שוטפים את המקום או עם מי ים, חומץ, או עם שתן - ואסור לשפשף את המקום. אחרי זמן מה, המקום צפוי להירגע ולהפסיק לצרוב. עם זאת, במקרים אחרים של כוויות ושלפוחיות יש לפנות מיד לטיפול רפואי.

מתי מדוזות לא מופיעות?

בדרך כלל כשיש מים סוערים אנו נראה פחות מדוזות כי הן נמנעות מהגלים וצוללות לעמוק. למעט מקרה זה, הן יכולות להגיע לחופים בכל שעות היממה מהבוקר ועד הלילה.

מתי המדוזות צפויות להיעלם?

ההופעה שלהן היא חלק ממחזור החיים שלהם, והן מגיעות לארץ בדרך כלל בתחילת יולי ועוזבות בסוף החודש. עם זאת, לעתים הן מופיעות גם בחודש אוגוסט, גם במקרה של נחיל נוסף.

למה המדוזות עוקצות?

המדוזות צורבות כדרך הגנה וגם כדרך טריפה. למדוזה ולכל מערכת הצורבים יש תאים צורבים ברקמה שלהם, שנראים כמו קפסולה ובתוכה יש סליל - כשחלק מהסלילים מלאים בארס (רעל), וכאשר המדוזה חשה בטרף פוטנציאלי או משהו שנוגע בה או עובר בסמוך אליה, נוצר בתאים הצורבים האלה לחץ גדול והסליל הארסי נשלף החוצה, ופועל כמו מזרק לרקמה של אותו איום - בעל חיים או מתרחץ.

האם המדוזות מגיעות לבד או בקבוצה?

ההגדרה של מדוזה היא פלנקטרון (הייצורים בים שתלווים בזרמי הים בלבד). ניתן יהיה לראות פרטים בודדים אך הם לא הגיעו לבדם. טרם ידוע מדוע הן מגיעות בקבוצות, אבל ניתן לראות שגם מדוזות בודדות מגיעות.  

מדוזה על החוף. תפסו מחסה (איתן אסרף)

באילו מדינות הן הכי נפוצות?

יש מדוזות בכל העולם. מדוזות "החוטית הנודדת" שנפוצה בישראל, נמצאת במזרח הים התיכון והיא יכולה להגיע עד כרתים.

כמה מדוזות יש בנחיל?

נחיל יכול להכיל מאות אלפי מדוזות לקילומטר רבוע. במחקר שנערך לפני כ-20 שנה בישראל, נצפו כ-100 אלף על קילומר רבוע באזור מפרץ חיפה.

האם אפשר לאכול מדוזות?

"החוטית הנודדת" שרואים בארץ שייכת לקבוצת מדוזות שמשמשות למאכל בעיקר בסין ויפן. המדוזה עוברת תהליך של עיבוד, מורידים את זרועות הציד שלה והיא מיובשת ומשמשת כתוסף בכל מיני מאכלים. למשל: רצועות מדוזות שקוף במאכלים.