החולים בהדסה נדהמו: "תשלמו יותר על הניתוח"

משבר בביה"ח הדסה בירושלים: הוחלט לבטל ללא הודעה מוקדמת הנחה לקופות החולים, וכעת הן מסרבות לממן ניתוחים למבוטחים. החולים קיבלו הודעה שייאלצו לממן את העלות כולה מכיסם. במקביל, הונחו הרופאים להכניס למערכת השיקולים שלהם במתן תרופה, גם את מחירה

מאות מטופלים שנקבע להם ניתוח לשבוע הבא בבית החולים הדסה בירושלים, קיבלו לאחרונה את ההודעה הבאה: "אם קופת החולים שלכם לא תשלם לנו תעריף חדש וגבוה יותר בעבור הניתוח - תחויבו אתם במלוא העלות".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 באינטרנט

קופות החולים מסרבות לשלם את הסכומים החדשים, וכך למשל יואב גביש שאמור לעבור ביום שלישי ניתוח להוצאת פלטינה, עומד כעת בפני הדילמה האם להוציא מכיסו את הכסף או לוותר על הניתוח שהמתין לו חודשים ארוכים. "הם באים ומתנפלים על אנשים אומללים שאתה בעמדת מיקוח אפס, כל אחד שהגיע לשם זקוק לניתוח. מה הוא יעשה עכשיו?", הוא סיפר.

בית החולים הדסה בירושלים, אחד מבתי החולים החשובים בישראל, מצוי במשבר החמור ביותר שידע מאז הקמתו, זהו הרקע להחלטה שקיבל המנכ"ל החדש אביגדור קפלן: לבטל מיידית וכמעט ללא התראה את ההנחות שהעניק בית החולים למבוטחים בביטוחים משלימים של קופות החולים.

משבר בבית החולים הדסה (רויטרס)

קופות החולים: הדסה הפרה את ההסכמים

"המנכ"ל הכניס שינוי מעכשיו לעכשיו. אנחנו בעצמנו ידענו את האינפורמציה הזאת השבוע בדיוק כמוכם ואנחנו כל היום עסוקים בלהתקשר לכל הלקוחות", סיפרה אחראית משמרת במערך שר"פ (שירותי רפואה פרטיים) בבית החולים הדסה לאחד המטופלים.

בקופות החולים אומרים כי הדסה מפרה באופן חד צדדי את ההסכמים שחתמה עמן, ושההודעה לחולים בהתראה כל כך קצרה היא 'בריונות לשמה'. בשיחה עם אחראית המשמרת במערך השר"פ בהדסה היא מודה שמתנהל מאבק על גבם של החולים: "ההנהלה רוצה שהלחץ של המטופלים יופנה לקופות החולים, כמו שקורה עכשיו, הן עמוסות בטלפונים - סביב זה הם רוצים לקבל את ההתחייבות המתאימה".

לפתע: מחיר הניתוח עלה (רויטרס)

בשל המשבר: סימון דולרים על התרופות

הסיפור הזה מלמד על מצבה הקשה של מערכת הבריאות והדסה בפרט. על הדילמה של המבוטחים אם לשלם סכומים גבוהים או לוותר על הניתוח לו המתינו זמן רב כל כך, מצטרפת דילמה נוספת - הפעם של הרופאים. במייל שהוציא מנהל בית החולים הדסה לכל הרופאים נכתב: "החל מ-1 ביולי יופיעו ליד שמות התרופות שלושה סימנים של דולר, שמבטאים את מחירה של התרופה. ככל שהתרופה יקרה יותר, יהיו יותר דולרים מודגשים. תרופות יקרות במיוחד יסומנו בשלושה דולרים אדומים".

הרופאים בהדסה חוששים שמעתה תכתיבים כלכליים ישפיעו על החלטות רפואיות. לצד שתי ההחלטות מעוררות המחלוקת האלה, קיבלה גם ההנהלה בהדסה החלטה על פיטורים רחבים וקיצוצים דרמטיים. הסיבה למשבר: עלות העתק של הקמת ותחזוקת מגדל האשפוז וכן שורה של החלטות כושלות בתחום הניהול. לא ברור אם שני בתי החולים של הדסה ישרדו את המשבר הנוכחי, מה שבטוח הוא שציבור החולים ייפגע - השאלה עד כמה.

בעקבות פניית חדשות 2: הנוהל יידחה

בעקבות פניית חדשות 2 הוציא מנכ"ל משרד הבריאות, הפרופ' רוני גמזו, מכתב לבית החולים הדסה בו נכתב: "אני מבקש להביע את כעסי ואכזבתי מהשיטה בה הדסה בוחרת לפעול בנושא זה, תוך התעמרות במטופלים. לא אקבל שום דרך אחרת מלבד נסיגה מיידית של הדסה מאופן פעילותה הנוכחי, וזאת ללא תנאי ולאלתר".

בעקבות מכתב זה ופניית חדשות 2 הודיע הערב מנכ"ל הדסה כי החליט להקפיא בחודש את שינוי תעריפי הניתוחים. מהדסה נמסר בתגובה כי "הדיונים מול הקופות יערכו מבלי למנוע מהמבוטחים טיפול רפואי ומבלי שיידרשו לממן מכיסם את הפרש העלויות. בנוגע לסימון תרופות, בחירת התרופה נתונה לשיקול הדעת של הרופא המטפל בלבד".