השאלה היומית: כמה מסוכן יתוש הנמר האסיאתי?

היתוש שהגיע מדרום מזרח אסיה הולך ומתפשט בישראל - מה שעלול לגרום להפצת מחלות רבות. על רקע החשש מהתפשטותו, מסביר האנטומולוג ד"ר גיל סתיו על הסכנות שבעקיצת היתוש, היכן הוא נפוץ - ואיך ניתן להתגונן מפניו

מתחת לאפן של הרשויות מתרחשת בארץ התפשטות מטרידה של יתוש הנמר האסיאתי, שעקיצתו כואבת במיוחד ועלולה לגרום לנפיחות ולחום. אף אחד לא לוקח אחריות על ההדברה, והמומחים מזהירים מפני הפצת מחלות. האנטומולוג ד"ר גיל סתיו מזהיר מההשלכות של התפשטות היתוש - וגם מרגיע.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מהו יתוש הנמר האסיאתי והיכן הוא נפוץ?

יתוש הטיגריס האסיאני מגיע מהמזרח הרחוק וסימן ההיכר שלו הם פסים בשחור ולבן. היתוש הטרופי הזה שחי בסביבה המאופיינת בלחות גבוהה, החל להתפשט ברחבי העולם לפני כ-100 שנים. לישראל הוא הגיע לראשונה לפני כעשר שנים ונפוץ בעיקר במישור החוף, בגליל המערבי ובעמק יזרעאל. היתוש לא צפוי להתפשט לאזורים מדבריים - שם אין לחות מספיקה עבורו.

התחליף שהיתוש מצא בארץ לגשם טרופי קיצי הוא השקיית יתר בגינות וכלי מים של בעלי חיים שבסביבתם הוא נפוץ. כל מי שידאג שהחצרות שלו ושל שכניו הקרובים תהיינה יבשות - רוב הסיכויים שלא ייעקץ.

במה שונה עקיצת היתוש האסיאתי מזו של יתושים אחרים?

היתושים האלה עוקצים ביום ולא בלילה ועקיצתם מורגשת כדקירה מרגיזה ולאחדים היא אף כואבת - זאת להבדיל מיתושים שעוקצים ואנחנו אפילו לא מרגישים. העקיצה גורמת לנפיחויות ותגובות אלרגיות שונות, ולעתים גם לחום. העקיצה של היתוש הזה היא כזו שהנפיחות שלה גדולה מהרגיל ושחולפת תוך זמן קצר. כיוון שזה יתוש "חדש" בישראל, קשה להבין איך להתחסן מפניו ועוד לא פותח חיסון לתגובה האלרגית מהעקיצה שלו.

מה הסכנות שבהתפשטות היתושים?

אמנם אין מקום לפאניקה, אך יש לגלות ערנות ליתושים הללו. הסכנה העיקרית לציבור היא בהעברת מחלות כיוון שהיתוש הזה יודע להעביר למעלה מ-20 מחלות שונות ועושה את זה בצורה מאוד יעילה. די במטייל אחד או במישהו שעבד באפריקה או מדינה טרופית אחרת ונעקץ יום או יומיים לפני שחזר לישראל - והוא חוזר לארץ כשהוא נושא בגופו מחלות ולא מרגיש בכך.

החשש הוא שאדם שנעקץ בחו"ל ושב לארץ ידביק אחרים כשיתאשפז בבית חולים. ייתכן שיהיו חולים אחרים שיידבקו ממנו וימשיכו להעביר את המחלה הלאה. ללא טיפול ביתוש - זה לא שאלה של מתי יתפשטו בארץ מחלות, אלא האם. אם לא נתגבר על המצב הזה, מתישהו בעתיד הם יעבירו מחלות.

אילו תכשירים יעילים לטיפול בתסמיני העקיצות?

התכשירים המובילים בישראל יעילים גם נגד העקיצה של יתוש הטיגריס האסיאני. למרות שטווח התעופה של היתושים הוא לעשרות מטרים בלבד, יש להימרח בתכשירים נגד עקיצות ולהתגונן מפניו.