הנחיות חדשות למד"א בתרומות דם: בלי בדיקות המוגלובין לגברים

במטרה לחסוך בעלויות פרסמו במד"א הנחיות חדשות למתרימי דם: מעבר לעבודה במספריים לשימוש רב-פעמי ובדיקת המוגלובין לנשים בלבד. "סירבתי לתרום כי לא רציתי לסכן בריאותי", סיפר גבר שתורם דם באופן קבוע. מד"א: אנחנו ממלאים בקפידה אחר הנהלים וההנחיות

הנחיות חדשות לתרומות דם. ארכיון (רויטרס)

הנחיות חדשות שהופצו למתרימי הדם של מד"א בתחילת החודש קובעות כי תרומות הדם לא יעשו באמצעות מספריים חד-פעמיים, אלא בחיטוי בלבד. זאת, בשל העלויות הגבוהות. על המתרים תהיה חובה לחטא את המספריים בתחילת יום העבודה, לאחר סיום הטיפול בכל מנת דם ובתום יום העבודה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בנוסף, הוחלט כי בדיקת המוגלובין לא תיערך לכלל הגברים, כפי שהיה נהוג עד כה - אלא לנשים בלבד. על פי נהלי משרד הבריאות, מומלץ לבצע את הבדיקה לגברים צמחונים וטבעונים שעברו את גיל 65 במקרים של חשד לאנמיה, או במקרים אחרים בהם עלה חשד כזה או אחר בקרב אחראי ההתרמה או ראש הצוות הרפואי.

בשל ההחלטה להפסיק לערוך בדיקות המוגלובין לכלל הגברים, במד"א הוסיפו לשאלונים טבלה של מצבים בהם על התורם יתבקש לפנות לצוות הרפואי - שם יצוין גם המקרה של טבעונים וצמחונים. המהלך, כך מסבירים בארגון, נובע כתוצאה מעליית מחירי מנות הדם, שנקבעים על ידי ועדה מטעם משרדי הבריאות והאוצר, שכן נוצרו פערים גדולים בין ההוצאות להכנסות. בשל כך, הוחלט במד"א לצמצם בפעולות שלא יזיקו לציבור או יכולים להזיק לתרומות עצמן.

ההוראות שהופצו לצוותים (חדשות 2)

אחד התורמים: "אינני רוצה לסכן את בריאותי"

"במשך כל השנים הללו נבדקתי, כמו כולם, לפני התרומה כדי לקבוע אם רמת ההמוגלובין בדמי מאפשרת לי לתרום דם. לפני כשבוע, בבואי לתרום, נמסר לי להפתעתי כי במד"א החליטו להפסיק לבצע בדיקה זו לגברים ובודק רק נשים", סיפר לחדשות 2 באינטרנט גבר שביקש לתרום דם. "כמובן שסירבתי לתרום כי אינני רוצה לסכן את בריאותי בגלל החלטה מוזרה זו".

ממד"א נמסר בתגובה כי "הנהלים המחייבים את כלל בנקי הדם בישראל, ואת שירותי הדם של מד"א בכלל זה, הם נהלי משרד הבריאות להפעלת בנק דם ומתן עירויי דם כפי שפורסמו בשנת 2002. שירותי הדם ממלאים אחריהם בהקפדה יתרה ועומדים בכל הנדרש בהם. כדי לעמוד בהם מעביר מד"א כ-20 מיליון שקלים בשנה מתקציב התרומות של האגודה, למימון פעילות שרותי הדם. על פי נהלים אלה יש חובה לבצע בדיקות המוגלובין לנשים בלבד והבדיקה בגברים היא בגדר המלצה ואין בהם כל דרישה לשימוש במספריים חד פעמיים. אם ולכשיוחלט בארץ לעבוד בהתאם לתקן האירופאי, ימלאו שירותי הדם של מד"א אחר ההנחיות, בהינתן התקציב הנדרש לכך".