הולכים לים? המדוזות כבר כאן

עונת הצריבות החלה: המכון לחקר ימים ואגמים מסר כי נצפו פריטים בודדים של מדוזה מסוג חוטית נודדת - האופיינית לחופי ישראל. למרות זאת, אין מדובר בנחיל גדול של מדוזות, אך ישנם דיווחים על תחושות צריבה במים

המדוזות כבר כאן. ארכיון (איתן אסרף)

בחופי מהארץ, מאשקלון ועד מפרץ חיפה, נתגלו פריטים של מדוזות מסוג חוטית נודדת הפוקדת את חופי ישראל מדי קיץ בנחילי ענק - כך נמסר מהמכון לחקר ימים ואגמים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

יחד עם זאת, נמסר כי בשלב הנוכחי אין מדובר בנחילי ענק של מדוזות שפוקדות את מי הים התיכון - אך צוין כי ישנם דיווחים על תחושת צריבה שמורגשת במים בחלק מהחופים.

לרוב, נחילי המדוזות הגדולים מגיעים לאזורנו רק במהלך חודש יולי,  כשטמפרטורת המים מתקרבת ל-27 מעלות, כך שעונת הצריבות נמצאת רק בתחילתה. אם מזלכם לא שפר עליכם ובמהלך ביקורכם בים נתקלתם במדוזה עוקצנית, כדאי לרענן את הזיכרון ולדעת כיצד לנהוג במצבים כאלה: ראשית כדאי לדעת שצריבת המדוזה נגרמת מחומר הארס שנועד לשתק את טרפה. בדרך כלל מדובר בבעלי חיים קטנים כמו דגיגים.

חומר הארס נמצא בזרועות המדוזה, שלפעמים מתנתקות מגופה עם שבירת הגלים - לכן לעיתים קשה לזהות את המזודות בתוך מימי הים, ולהימנע מהחוויה הלא נעימה. במקרה של צריבה יש לשטוף את המקום במי ים, ולא במים מתוקים. לחלופין, אפשר להרטיב את המקום בחומץ אך להקפיד שלא לשטוף את האזור במים מתוקים שמגבירים את חומציות הארס.