שרידי פוליו נוספים התגלו במערכות ביוב בדרום

לאור מציאת שרידי של נגיף הפוליו במערכות הביוב של ערים בדרום הארץ, הוחלט במשרד הבריאות להעמיק את הבדיקות. בעקבות הבדיקות נמצאו שרידים נוספים גם בערערה ובתל שבע. משרד הבריאות: "מדובר במצב המצריך עירנות והיערכות מיוחדת"

שרידי פוליו נמצאו גם בערערה ובתל שבע (רויטרס)

משרד הבריאות העמיק את בדיקת הימצאות נגיף הפוליו (שיתוק ילדים) באזור הדרום, לאחר שבשבועות האחרונים נמצאו שרידי הנגיף במערכות הביוב, בבאר שבע, אשדוד, קריית גת ורהט. הבדיקה גילתה היום (ב') שרידים נוספים גם במערכות הביוב: בערערה, תל שבע ובמכון לטיהור שפכים שוקת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"מדובר במצב המצריך עירנות והיערכות מיוחדת", נמסר ממשרד הבריאות לאור הממצאים. במשרד קיימו היום ישיבת התייעצות נרחבת, בשיתוף נציגי צוות טיפול במגיפות, נציגי הוועד המייעץ למחלות זיהומיות וחיסונים, ונציגי הוועדה למעקב אחר הפוליו בישראל.

בעקבות ההתייעצויות החליטו במשרד הבריאות לנקוט בשורה של צעדים ובהם: איתור והשלמת החיסונים לכל הילדים שאינם מחוסנים לפוליו עד גיל שש ברחבי הארץ, עם דגש מיוחד על אזור הדרום. במשרד הבריאות קוראים להורים לגלות ערנות ולבחון את פנקסי החיסונים של ילדיהם.

כמו כן החליטו במשרד הבריאות לצאת בימים הקרובים במבצע הסברה באמצעי התקשורת, כדי להגביר מודעות לחשיבות השמירה על היגיינה - ובעיקר על שטיפת ידיים עם סבון לאחר שירותים, החלפת חיתולים ולפני מגע עם אוכל.

במשרד יאספו בימים הקרובים דגימות נוספות ונתונים בהיקף רחב יותר ותבוצע הערכת סיכונים נוספת. בהודעת משרד הבריאות נמסר, כי בהתאם למכלול הנתונים שיצטברו יתקיימו התייעצויות נוספות עם ארגון הבריאות העולמי, כדי להחליט על המדיניות המתאימה למאפייניה של ישראל.

"בהידבקות הראשונה הכל ישתנה"

הכנסת דנה במציאת שרידי הנגיף (חדשות 2)
הבוקר דנה ועדת הבריאות של הכנסת בגילוי שרידי נגיף הפוליו במערכות הביוב בערים בדרום הארץ. למרות שעד כה לא נמצאו עדויות לתחלואה, הממצאים עוררו בהלה בקרב האזרחים והעלו את הכוננות במערכת הבריאות.

בפתח הישיבה הסביר פרופ' איתמר גרוטו, ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, את הדרך בה התגלו שרידי בפוליו. "באופן שוטף אנחנו מנטרים את מצב הפוליו מדגימות שנלקחות ממערכות הביוב ברחבי הארץ. לפני מספר שבועות הבחנו בממצא חריג, זהה לנגיף שזוהה במצרים לפני חצי שנה".

"לאור הממצאים ברהט הגברנו את תדירות הבדיקות מפעם בחודש לפעם בשבוע, ובנוסף הרחבנו את המעגל הבדיקה ליישובים שמסביב לרהט וכך גילינו את שרידי נגיף הפוליו גם באשדוד ובקריית גת. הפעם האחרונה בה נמצאו שרידי נגיף הפוליו בישראל הייתה בשנת 2002 באזור רצועת עזה", ציין גרוטו.

ד"ר אלון מוזס, נשיא האגודה הישראלית למחלות זיהומיות, העלה במהלך הדיון את שאלת ההיענות לחיסונים, שיעצרו את התפשטות הנגיף. "בינתיים הנגיף נמצא רק בביוב וזה בזכות החיסוניות הגבוהה, אבל במקרה הראשון של הידבקות הכל ישתנה", אמר, "יש פה החלטות קשות - האם אנחנו מסתכנים במקרה ראשון של פוליו פרא, כתוצאה מהידבקות ממערכת הביוב, או הידבקות פוליו מהנגיף של החיסון".