התכנית: כולם יתרמו איברים, אלא אם יסרבו

חידשת רשיון נהיגה - הפכת לתורם איברים. זו התכנית שמקדם משרד הבריאות במטרה להגדיל את מספר תורמי האיברים בישראל. מי שיסרב, יצטרך להצהיר על כך

כרטיס אדי (יח"צ)

מהפך במדיניות תרומת האיברים? אם עד היום תורם איברים היה רק מי שהצהיר על כך בחייו, או שהתקבלה הסכמת משפחתו, במשרד הבריאות פועלים לקדם חוק שיהפוך כל אחד מאיתנו לתורם איברים פוטנציאלי, אלא אם יצהיר עוד בחייו שהוא מסרב לכך.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי התכנית, שמטרתה הגדלת מספר תורמי האיברים, כל אזרח ישראלי שיחדש את רישיון הנהיגה שלו יצטרף באופן אוטומטי למאגר תורמי האיברים ולבעלי כרטיס אדי. מי שלא ירצה להיכלל במאגר יצטרך לחתום על טופס סירוב לתרומה.

בנוסף, בוחן משרד הבריאות שינויי חקיקה ותקנות נוספות על מנת להגדיל את מאגר התרומות. בין ההצעות הנבחנות - תרומת איבריו של נפטר ללא צורך בחתימת משפחתו על טופס הסכמה, אלא רק על טופס סירוב אם הוא מתנגד לתרומת איברים.

הצעה נוספת שנבדקת היא האפשרות לתת הטבות בשירותי הבריאות השונים לחתומים על כרטיס אדי לתרומת איברים. המודל לההצעה הזו הוא היחס לתורמי דם בישראל, אשר מקבלים עם "ביטוח דם" - זכאות לקבל תרומת דם עבורם ועבור לקרובי משפחתם מדרגה ראשונה.