גרמן מבהירה: "האיסור על חלוקת תחליפי חלב - רק בבתי החולים"

לאחר הסערה שחוללה כשהצהירה על איסור חלוקת תחליפי חלב במטרה לעודד הנקה, הבהירה היום שרת הבריאות: "לא נמנע מבצעים והוזלות. מהרגע שאימא יוצאת מבית החולים, היא חופשייה לבחור אם להניק או לעשות שימוש בתחליפי חלב". אלא שגם לאחר ההבהרה הזו נמשכת המחאה של אימהות ברשת: "בלי תחליפים, התינוק שלי היה נשאר רעב"

הקרב על החלב: שרת הבריאות יעל גרמן ובכירי משרדה פתחו אתמול במאבק נגד החברות המשווקות ליולדות תחליפי חלב לתינוקות, במסגרתו תיאסר חלוקה בחינם של תחליפים ליולדות בבתי החולים. בעקבות הסערה שהתחוללה ברשת, הבהירה היום גרמן כי אין בכוונתה לאסור על מבצעים על תחליפי חלב, אלא רק על חלוקתם במחלקות היולדות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"רצינו לעודד הנקה והחלטנו שיש כללי משחק ושלא מחלקים דוגמיות בחינם, לא בבתי החולים ולא בתקופת ההיריון, כדי לתת לאם החדשה או לאישה ההרה את ההחלטה אם להניק או להזין את תינוקה בתחליפי חלב", הסבירה גרמן. "זה לא חינוך, אלא עידוד. אנחנו רוצים לעודד הנקה. ישנם מחקרים שמראים שהנקה טובה גם לאם וגם לתינוק. לעודד הנקה זה לעודד בריאות".

"עידוד הנקה - עידוד הבריאות". השרה גרמן (ורדי כהנא)
השרה הבהירה כי משמעותה של ההחלטה אינה איסור על מבצעים ברשתות השיווק כפי שהיה נדמה לאימהות רבות, אלא רק על חלוקה של תחליפי חלב בחינם בבתי החולים. "ברצוני להבהיר שאנחנו מעודדים הנקה ולא מונעים מבצעים כאלה או אחרים", הבהירה השרה. "אנחנו מעודדים הנקה ובעדה, נמשיך לעודד אותה ולא נתערב ברשתות המזון. מרגע שאישה יצאה מבית החולים והחליטה להניק או לא - זו ההחלטה שלה. התחליפים האלה הם מאוד יקרים, ואחת המטרות שלנו היא להוזיל אותם".

"תינוקות יישארו רעבים"

מרגע שהוכרז על היוזמה של השרה גרמן אתמול, החלה סערה גדולה ברשת של אימהות נזעמות שהבינו, כאמור, כי בכוונת השרה לאסור גם על מבצעים של תחליפי חלב ברשתות השיווק. "אולי במקום האיסור הזה, שיאריכו את חופשת הלידה לחצי שנה כדי שאימהות יוכלו להניק?", כתבו אמהות. "זה בדיוק כמו העלאת המס על אלכוהול וסיגריות רק במסווה של דאגה לציבור. מי שבוחרת להניק עושה זאת למרות המצב הכלכלי ולא בגללו".

ברשת אף נפתחה עצומה תחת הכותרת: "צאו לנו מהציצי", שקוראת לאימהות להתנגד למהלך של משרד הבריאות: "אנחנו, אמהות חופשיות, מניקות ולא מניקות, לא מבינות ומסרבות לקבל את העובדה שמשרד הבריאות מחליט בשבילנו אם להניק, איך וכמה, על ידי ביטול ההנחות וההטבות ליולדות טריות. צאו לנו מהציצי. תנו לנו להחליט אם אנחנו מוכנות לאבסולוטיות שבאה עם הנקה. אל תתנו לנו להרגיש כישלון ותענישו אותנו על שלא הצלחנו להניק ואל תכניסו אותנו לדיכאון אחרי לידה".

אימהות רבות טוענות בנוסף כי לא טוב שימנעו את חלוקת הדוגמיות של תחליפי החלב כיוון שבבתי החולים ממילא אין הרבה יועצות הנקה, ולא תמיד נוצרים התנאים בשטח שמאפשרים הנקה. "מה יקרה במצב כזה שבו לא יהיו דוגמיות ואי אפשר יהיה להניק? תינוקות יישארו רעבים?", תהתה אחת האימהות. "אני ילדתי בחג ובמחלקה הייתה רק יועצת הנקה אחת. אם לא היו מחלקים שם סימילאק לתת לילד, הוא היה נשאר רעב. באחד המקרים רציתי להניק אבל יועצת ההנקה אמרה שהיא מצטערת ושאין לה זמן אליי כדי להדריך אותי".