למה בפריפריה האנשים שמנים יותר?

מחקר חדש מדרג את ערי ישראל לשמנות יותר ושמנות פחות. איך מסבירים את זה שבירושלים יותר מרבע מהתושבים סובלים ממשקל עודף ולמה דווקא בתל אביב נמצאת האוכלוסייה הרזה יותר?

נתונים ממחקר חדש שמתפרסמים לראשונה בחדשות 2 מעלים כי הבעיה של השמנת יתר בישראל קשה יותר בדרך כלל בפריפריה. העיר שבה הכי הרבה אנשים שסובלים מהשמנת יתר היא הבירה ירושלים עם יותר מרבע מהתושבים - 27.1%.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מיד אחרי ירושלים מככבות ערי הדרום אשקלון (26.4%), באר שבע (25.9%) ואשדוד (25.9%). גם הפריפריה הצפונית סובלת מהבעיה דומה עם 25.1% בקריית שמונה, 24.5% בכרמיאל, 23.3% בנהריה ו-22.8% בעפולה.

"בעוד שעבר השמנת יתר הייתה תופעה שאפיינה אוכלוסיות עשירות, בעשורים האחרונים הפכה השמנת היתר לתופעה שאופיינית לאוכלוסיות החלשות חברתית-כלכלית", מסביר פרופ' רן בליצר, מנהל מכון כללית למחקר. "מדובר באוכלוסיות העניות, האוכלוסיות שגרות בפריפריה. זה נכון בישראל כמו שזה נכון בכל מדינה מערבית אחרת".

הכי רזים: תושבי המרכז העשירים

ואכן, במרכז הארץ האוכלוסייה רזה יותר. העיר הרזה ביותר בישראל היא תל אביב, עם 15.6% מתושביה שסובלים מהשמנת יתר. גם יתר הערים הרזות הן במרכז: הרצליה (16.8%), רמת גן (17.1%), כפר סבא (18.6%), מודיעין (18.6%) ופתח תקווה (19%).

על פי המחקר, שבוצע על ידי שירותי בריאות כללית, בפריפריה המודעות לנזקים הבריאותיים שכרוכים בהשמנת יתר נמוכה יותר מאשר במרכז הארץ. מלבד זאת, מזון בריא עולה יותר כסף בדרך כלל וגם מינוי לחדר כושר ולחוגי ספורט הם לא סיפור זול.

כל אלה מסבירים את הנתונים הבאים: רק 17.8% מקרב הישראלים מהמעמד הסוציו-אקונומי הגבוה סובלים מהשמנת יתר, לעומת 24.6% המשתייכים למעמד סוציו-אקונומי נמוך.