אחים בדם: שתי משפחות תרמו אחת לשנייה כליות

רשא רעייתו של מוחמד תרמה כליה לדוד, בנו של דוד שמואל תרם כליה למוחמד - הניתוח הצולב המורכב הזה נערך בשני חדרי ניתוח נפרדים, בשני שלבים. עכשיו כולם מרגישים טוב ומקווים שמסרי הדו קיום ותרומת האיברים יגיעו לכולם

בנו של מושתל כליה מצא את הדרך הגדולה ביותר להודות לתורמת על כך - הוא תרם לבעלה כליה.

בניתוח מורכב ונדיר בישראל, תרמה רשא אקרט בת ה-30, רעייתו של מוחמד בן ה-32, כליה לדוד בן יאיר בן ה-57. המעשה הזה הציל את חייו, והוא זכה לתמורה מצילת חיים גם היא. בנו של בן יאיר שמואל בן ה-34 תרם כליה למוחמד.

הליך רפואי מסוג זה נקרא השתלה צולבת, והוא מתבצע כאשר אין התאמה של סוגי הדם והרקמות בין תורם לקרוב משפחתו, או כאשר יש נוגדנים בגוף החולה אשר מקשים עליו לקבל כליה מקרוב משפחתו. במקרה כזה מחפשים תורם מתאים אחר מחוץ למשפחה.

במקרה של אקרט ובן יאיר נמצא כי בני משפחותיהם מתאימים לתרום תרומת כליה באופן צולב. את הקשר בין שתי המשפחות יצר ד"ר ראוי רמדאן, מנהל היחידה למעקב מושתלי כליה בבית החולים רמב"ם.

"אנשים תמיד רוצים להרגיש טוב יותר ולהבריא, על אחת כמה וכמה לחיות", אמר ד"ר רמדאן. "להם זה לא משנה מי תרם למי. מבחינתם הם תרמו לקרוב המשפחה שלהם, ובזכות התרומה הזו הצילו את חייו".

בשני חדרי ניתוח במקביל

בשבוע שעבר התבצע הניתוח המורכב ברמב"ם. רשא אקרט ושמואל בן יאיר נכנסו באותו הזמן לחדרי ניתוח סמוכים. בניתוח שארך כשלוש שעות, הסירו רופאי רמב"ם את כליותיהם והכינו אותם להשתלה. בתום הניתוח הם הועברו להתאוששות, ואת מקומם תפסו בחדרי הניתוח מוחמד אקרט ודוד בן יאיר. בניתוח שארך כשלוש שעות וחצי, הושתלו כליות התורמים בשני הגברים בהצלחה.

בתום הניתוח נפרדו התורמים והמושתלים זה מזה, כאשר רשא ושמואל הועברו למחלקה לכירורגית כלי דם והשתלות, ואילו מוחמד ודוד אושפזו בחדר אחד במחלקת נפרולוגיה. בינתיים השניים, שלא הכירו קודם, הפכו לחברים, ובימים הקרובים הם צפויים להשתחרר לבתיהם.

"אנחנו מדברים על הכל, ילדים, משפחה, החיים, על מה שעברנו", מספר דוד. "מוחמד הוא אדם מקסים ואני שמח להכיר אותו. הגורל הפגיש בינינו. התחברנו גם בגוף וגם בנפש". חברו החדש מפרגן גם כן. "דוד הוא אחלה בנאדם", אמר מוחמד. "אנחנו מאוד נהנים ביחד ודואגים זה לזה. אנחנו חלק בלתי נפרד זה מזה עכשיו. ממש משפחה".

למרות ההבדלים ביניהם, למשפחות אקרט ובן יאיר יש מסר אחד וברור. "מי שמציל חיים זה קודש, לא משנה אם יהודי או ערבי ", אומר מוחמד. "כאן, במדינה שלנו, ובעולם בכלל, אנחנו צריכים להבין את הכוח שיש לנו להציל אנשים, את כל האנשים", אומר דוד. "תתרמו כמה שאפשר, תעזרו כמה שאפשר", אומרים השניים, "אנחנו קיבלנו עוד צ'אנס. תנו אותו גם לאחרים".