עובדי קופת חולים מאוחדת שובתים: "נמאס מהקיצוצים"

עובדי קופת החולים מקיימים שביתת אזהרה בת יום אחד, בעקבות סירוב ההנהלה להתקדם במו"מ בין הצדדים על חתימת הסכם העסקה קיבוצי. הם הפגינו מול משרדי ההנהלה בתל אביב: "כל הזמן אומרים לנו שמקצצים ויש קיצוצים, השביתה של היום לא מספיקה"

חברי קופת החולים "מאוחדת" שהגיעו היום למרפאות ברחבי הארץ נתקלו בדלתות סגורות. עובדי הקופה פתחו בשביתת אזרה למשך יממה אחת, בשל קשיים במשא ומתן שהתקיים בינם לבין הנהלת קופת החולים על חתימת חוזה העסקה קיבוצי. במקביל, הם הפגינו הבוקר העובדים מול משרדי הנהלת הקופה בתל אביב. 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במהלך היום מרפאות הקופה ברחבי הארץ יהיו סגורות, פרט למחלקות מצילות חיים: היחידה לביקורי בית, אונקולוגיה, רפואה דחופה, הילידה לפוריות IVF. ועד העובדים הכריז על שביתת האזהרה במסגרת מחאת עובדי הקופה על סירוב ההנהלה לחתום על חוזה העסקה קיבוצי. לפני כחודש, הכריזו העובדים על סכסוך עבודה מול ההנהלה, והיום הם צפויים להפגין נגד התנהלותה.

יו"ר ועד העובדים של קופת החולים, שלה ונטורה, פירטה את דרישות העובדים: "אנו קוראים להנהלה לחתום איתנו באופן מידי על הסכם שיעגן את תנאי העסקתינו וביטחוננו התעסוקתי במסגרת הסכם קיבוצי. אנו לא רוצים להחריף את הצעדים, כל מה שאנו רוצים זה הסכם ראוי עבורנו".

העובדים: "אין לנו ממה לפחד" (עזרי עמרם)

"השביתה של היום לא מספיקה"

הילה גיבס, אחת העובדות שהשתתפה הבוקר בהפגנה בתל אביב, אמרה בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט: "הפציינטים חושבים שאנחנו מרוויחים בין 6,000 ל-7,000 שקל בחודש. באנו לכאן כדי להראות לאנשים כמה אנחנו מרוויחים באמת". גיבס עובדת כמזכירה רפאית ומרוויחה 3,100 שקלים נטו בכל חודש. "אני אמנם ב-75% משרה, אבל גם מי שעובדת אצלנו במשרה מלאה מרוויחה קצת יותר מ-4,000 שקלים".

"עובדת ניקיון מרוויחה יותר ממני", הוסיפה גיבס, "אני רוצה העלאה במשכורת. אני רוצה את הנופש שביטלו לנו. את התלושים לחג שביטלו לנו. כל הזמן אומרים לנו שמקצצים ויש קיצוצים. אני מקווה שימשיכו לשבות - השביתה של היום לא מספיקה. אנחנו לא מפחדים מבריחת הכוחות. אין לי כבר ממה לפחד".

דניאל פרץ, מנהל אחת המרפאות של קופת החולים הגיע גם הוא להפגין. "הגעתי לכאן כדי להזדהות עם העובדים", הסביר. "מאוחדת ספגה הרבה משברים. במשבר הראשון הצלחנו בעזרת העובדים לייצב חזרה את האמון של הכוחות שלנו. משהגיע המשבר השני, אמרו העובדים שהם כבר הקריבו מספיק. אני שומע את זה כל הזמן מהעובדים שלי. הם לא רוצים שיעסיקו אותם כעובדי קבלן. הם סך הכל רוצים לתת שירות טוב".

כרמית לסרי עובדת כ-13 שנים במרפאת שיניים של קופת החולים בנתניה. "אני 13 שנים בקופה, ואני מקבלת 28 שקלים לשעה", סיפרה. "אני סייעת מוסמכת עם תעודה וניסיון. אם הייתי עובדת בשוק הפרטי היו מציעים לי בין 40-50 שקלים לשעה. כיוון שמדובר בחוזים אישיים, קורה שעובד מקביל בירושלים מקבל יותר. כתבתי עשרות מכתבים להנהלה כדי לבקש העלאת שכר ובינתיים קיבלתי דחייה והשכר פשוט נשחק".

הנהלת מאוחדת: "המו"מ עם העובדים נמשך ללא הרף "

בהנהלת קופת חולים מאוחדת אומרים בעקבות ההכרזה על שביתה היום: "מאוחדת מתנצלת בפני לקוחותיה על אי הנוחות שעלולה להיגרם להם. מנכ"ל מאוחדת, זאב וורמברנד, שנכנס לתפקידו רק ביום חמישי האחרון, מצר על החלטת נציגות העובדים למהר ולהשבית את הקופה למרות שהמו"מ עמם נמשך ללא הרף וכי כבר עם כניסתו לתפקיד זימן את נציגות העובדים לפגישה. המנכ"ל הנחה את הנהלת הקופה לעשות כל מאמץ כדי למזער את הפגיעה בלקוחות - הן באמצעות המערך הרפואי והן באמצעות מוקד השירות".