השאלה היומית: למה דיכאון במחזור הוא הפרעת נפש?

השבוע עומד להתפרסם התנ"ך החדש של הפרעות הנפש, ה-DSM-5. במסגרת הספר האבחוני החדש, המשמש פסיכאטריים לאבחון הפרעות נפש, לא תהיה יותר ההפרעה של טרנסקסואליות. מצד שני ייכנסו הפרעות כמו: דיכאון בזמן מחזור ודיכאון בתקופת אבל. ד"ר איריס מנור פסיכיאטרית של הילד והמפגר מסבירה מה משמעותם של השינויים החדשים

האבחון לא נועד לתוויות. בית חולים פסיכיא (חדשות 2)

ביום רביעי הקרוב תפורסם הגרסה החדשה של ספר האבחונים הפסיכיאטריים, DSM-5. במסגרת הגרסה החדשה תוצא מהספר הטרנסקסואליות, שהוגדרה עד כה כהפרעת נפש, ומנגד יוכנסו הפרעות חדשות כמו: דיכאון לפני המחזור החודשי, דיכאון בתקופת האבל, התקפי זעם ואלימות אצל ילדים, והתקפי זלילה. ד"ר איריס מנור, פסיכיאטרית של הילד והמפגר ומנהלת המרכז לקשב בבית החולים "גהה", מסבירה את מהות השינויים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מהו ה-DSM?

זהו סוג של התנ"ך של הפסיכיאטריה שמסווג את כל הפרעות הנפש. זו הדרך בה האמריקנים, בהיותם אוהבי סדר, מסדרים את כל ההפרעות לפי קריטריונים כך שיהיה קל לעבוד עם זה. ה-DSM משמש לאבחון הפרעות נפש כל הזמן בחדר הטיפולים.

מה ידוע לך על השינויים ב-DSM-5 החדש?

אני עובדת בתחום של הפרעות קשב. בתחום שלי העבירו את הפרעות הקשב והריכוז מהתחום של הפרעות התנהגותיות לתחום של הפרעות נירו-התפתחותיות. עד היום ייחסו לילדים האלה בעיית התנהגות, אבל הבעיה היא למעשה יותר אורגנית.

למה עד היום הוגדרה טרנסקסואליות כהפרעת נפש ולמה היא הוצאה מה-DSM-5?

זה הגיוני שהחליטו להוציא את זה, הטרנסקוסאליות היא מבנה שונה מולד. זה נכנס ל-DSM יותר בגלל אמונה ופחות מדע. המדע מתקדם אנחנו לומדים עוד, והקטגוריות משתנות. מחקרים מבססים את הידע על תוצאות ופחות על אמונות.


מדוע דיכאון לפני מחזור נחשב אף הוא להפרעת נפש, האם אין זה דיכאון טבעי?

הרעיון הוא שברגע שיש אבחנה אפשר לתת טיפול. אתה לא יכול לטפל במשהו שאין לו הגדרה. זה גם עוזר לתקשורת בין רופאים, שיכולה להתנהל סביב הגדרה משותפת. במקרה שיש הגדרה כזו אפשר לתת תרופה, או אפילו להפנות לגיניקולוג כדי להתאים גלולות. זה כמו דיכאון אחרי לידה. לרוב ההפרעות ב-DSM נוסף קרטריון של מצוקה משמעותית - כך שסביר שלא יהיה מדובר בכל דיכאון אלא כזה שייצר מצוקה כזו.

דיכאון לפני מחזור זה לא דיכאון מז'ורי. דיכאון מז'ורי היא מחלה קשה מאוד. זה גם לא יכול להיות מקוטלג תחת הפרעת מצב רוח של דיסתימיה. בדיכאון סביב מחזור יכולים להיות סימנים של עצבנות ואפילו תוקפנות, שלרוב נובעים משינויים הורמונליים ויכולים לחלוף תוך כמה ימים.

מדוע עצב בתקופת אבל יכול להיחשב כהפרעה נפשית?

השאלה תמיד היא כמה חמור הדיכאון וכמה זה פוגע בתפקוד. דיכאון סביב אבל שנמשך יותר משנה זה כבר לא כל כך תקין. הכל נקבע ביחס לנורמות, וחייבת להיות פגיעה משמעותית לאורך זמן. השימושים בהגדרת הפרעות נפש היא לכדי לתת תוויות לאנשים אלא כדי לתת טיפול מיטבי.