תחזית לוהטת: מסתמן קיץ חם מהרגיל

בשירות המטאורולוגי צופים קיץ חם מהממוצע - כך עולה מתחזית עונתית המתפרסמת לראשונה בארץ. ההסתברות שהקיץ יהיה קריר מהרגיל עומדת על 6% בלבד

נהניתם משבועות החורפי? בקרוב הקיץ יגיע וכל מה שנוכל לעשות זה רק להיזכר בטיפות הגשם. השירות המטאורולוגי פרסם הערב בפעם הראשונה, תחזית עונתית לחודשי הקיץ המרכזיים: יוני-יולי-אוגוסט.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לפי הנתונים, הסבירות הגבוהה ביותר (65%) היא שתהיה עונה חמה מהממוצע ב-30 השנים האחרונות. קיימת גם הסתברות של 29% לקיץ ממוצע והסתברות של 6% בלבד לעונה קרירה מהרגיל. התחזית מבוססת על מודל אירופאי, מהמובילים בעולם, ששירותיו נרכשו על ידי השירות המטאורולוגי לפני מספר שנים.

התחזית הזו, מבהירים בשירות המטאורולוגי, מבטאת הטיה הסתברותית לתרחיש מסוים מבין שלושת אפשריים. ב"הטלת מטבע", קיימת לכאורה הסתברות זהה של 33.3% לקבלת עונה חמה, ממוצעת או קרירה מהרגיל. באמצעות המודל הזה, מתקבלת אינדיקציה טובה יותר באשר לאופייה של העונה המתקרבת.
ממשיכים להזיע

הקיץ הכי חם - ב-2010

בשנים האחרונות הקיץ היה חם מהממוצעים בעשורים האחרונים. בישראל נצפית מגמה ברורה של התחממות עונת הקיץ, ובעיקר בשעות הלילה, כך על פי מחקרים שנערכו באוניברסיטת תל אביב ובשירות המטאורולוגי עצמו.

עונת הקיץ החמה ביותר ברישום האקלימי הגיעה בשנת 2010, שבה הטמפרטורות באוגוסט היו גבוהות ב- 3-4 מעלות מהממוצע בין השנים 2000-1981.
השבוע התבשרנו על עליית מחיר החשמל, אך עושה רושם שגם אצל מי שינסה לחסוך בהוצאות אלו, המזגנים יעבדו שעות נוספות.

במהלך החג: ברק גרם לנזקים בכפר ידידיה (חדשות 2)

ובינתיים- מאי בהופעה חורפית

אירוע גשם בעל פריסה ארצית נרחבת במאי חוזר על עצמו פעם או פעמיים בעשור, מה שהופך את הימים האחרונים לחריגים. כמויות הגשם בצפון הגיעו ל-56 מ"מ בקרבת הכינרת, בגלילה התחתון נרשמו 37 מ"מ, וכמות דומה נרשמה בחיפה שהוצפה בבוקר החג.

בעקבות הגשמים פרסמו אמש ברשות המים כי מפלס הכינרת עלה ב- 2 ס"מ בתוך כמה שעות. מדובר על עלייה היסטורית, שכן לא תועדה מעולם ברישום המפלס המודרני עלייה בחודש מאי. בשנת 2006 בסוף אפריל נרשמה עלייה במפלס שעד אתמול הייתה המאוחרת ביותר בעונה. כניסת המים לכינרת נמשכה גם היום, שכן המפלס נשאר זהה לאתמול, זאת למרות המשך השאיבה.

עוד מאירועי החורף הפתאומי, בבוקר החג פגע ברק בחצר ובמבנה משפחתון בכפר ידידיה וגרם לנזקים קשים. המשפחתון שבו נמצאים פעוטות בני שנה עד שנה וחצי נותר ריק לרגל החג ובכך נמנע אסון כבד.