מדוזה? מעתה אמרו "חוטינית"

צרבה אתכם חוטינית? בתי הספר בחיפה ערכו תחרות למצוא שם עברי למדוזה, בעל החיים הימי הטורדני, והשם הזוכה – חוטינית. העירייה הקדישה את השנה ללימוד התלמידים על עיסוק בקיימות סביבתית, ולכן נבחר העיסוק דווקא במדוזה המציקה – כדי להראות שלכל בעל חיים יש תפקיד במערכת האקולוגית

מכל בעלי החיים בעולם, החליטו השנה בעיריית חיפה להקדיש את השנה במערכת החינוך דווקא - למדוזות. כן, ליצורים שצורבים את העור ומהווים מטרד למתרחצים. בהתאם לכך, באגף החינוך של העירייה פנו לתלמידים כדי לתת שם עברי למדוזה והשם שנבחר הוא: חוטינית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

המדוזה, שמקור שמה הוא על שם דמות מפלצתית במיתולוגיה היוונית, היא אחד מבעלי החיים הפרימיטיביים ביותר בעולם: מעל 95% מגופה מורכב ממים, אין לה מוח או לב, והדבר היחיד שמבדיל אותה מצמח היא מערכת עצבים ראשונית מאוד.

בעיריית חיפה פנו לאקדמיה ללשון עברית על מנת לחקור האם ניתן להעניק למדוזה שם עברי. באקדמיה ענו בחיוב, ואגף החינוך של העיר פנה לבתי הספר להציע שמות ליצור הימי. תיכון קרית חיים זכה בתחרות והציע את השם: "חוטינית". כעת נשלח השם לאקדמיה ללשון על מנת להציע אותו כשם הרשמי בשפה העברית לשחיינית הצורבת.

ראש העיר: "השם יתן תוקף למעמד המדוזה בחיפה"

ראש העיר חיפה יונה יהב אמר על הבחירה המוזרה מכל החיות דווקא במדוזה, כי חוף הים בחיפה הוא המרכז החברתי והתרבותי של העיר, אותו פוקדים מדי שנה המונים. "המדוזה היא בעל חיים ימי. בואו נודה על האמת, לא כל-כך נחמד. בכל קיץ מגיעות להקות ענק של מדוזות והמפגש הישיר עם המדוזה גורם לצריבה המכאיבה ימים רבים".

"אז מדוע לקחת בעל חיים לא כל-כך נחמד הגורם נזקים לתיירות, לתעשייה ולמסחר ולהפוך אותו לסמל? המדוזות נבחרו לסמל בעיסוק בקיימות", אמר ראש העיר. "כבר מנינו את הנזקים אם הן יתרבו, אך מצד שני אם הן ייעלמו ייחסרו לנו מינים התלויים בהם. כאן תפקידנו להפוך למקיימים. השם העברי של המדוזה ייתן משנה תוקף למעמדה בעיר".