בשיא החורף: נחיל מדוזות בצפון

נחיל גדול של מדוזות הגיע לחופי הצפון, ככל הנראה בעקבות הסערה שפקדה את האזור. הגעת מדוזות לחופי הארץ בחורף היא דבר שבשגרה, אבל הכמויות שהגיעו הפעם הן חריגות. "המערכת הימית הופכת להיות יותר ויותר לא מאוזנת, ולמעשה די שברירית", הסביר מומחה לאקולוגיה ימית

ארכיון (אורלי שור)

הקיץ עוד רחוק מאיתנו, אבל המדוזות כבר כאן: נחיל גדול של מדוזות ממין חוטית נודדת, ברובן גדולות (בין 40 ל-70 סנטימטרים) נראה בימים האחרונים מול חופי אכזיב ונהריה בצפון הארץ.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"הנחיל, הנחשב חריג בגודלו לשלב זה של העונה, הגיע ככל הנראה כתוצאה מזרם צפוני שהוביל את המדוזות לחופינו", אמר ד"ר דרור אנג'ל, מומחה לאקולוגיה ימית מהחוג לציוויליזציות ימיות באוניברסיטת חיפה.

בימים האחרונים הגיעו עוד ועוד דיווחים לאתר "מדוזות" על מדוזות שנצפו באזור הצפוני של החופים הישראלים של הים התיכון. בניגוד למה שנדמה לרבים מאיתנו, המדוזות מגיעות באופן קבוע לחופי הארץ גם במהלך החורף, אולם הכמות שנצפתה בימים האחרונים בחופי אכזיב היא נדירה.

לדבריו של ד"ר אנג'ל ייתכן שאחת הסיבות לכך היא הסערה שפקדה את צפון הארץ בשבוע שעבר. "הגעת הנחיל הגדול הוא נדיר, אם כי לא בטוח שמפתיע, בייחוד תוך מבט אל העתיד", הוא הסביר.

"כל עוד פעילות האדם נמשכת וכוללת בנייה ופיתוח בחופים, דיג לא מבוקר, זיהום הים, פיתוח ופעילות בים עמוק ועוד, המערכת הימית הופכת להיות יותר ויותר לא מאוזנת ולמעשה די שברירית", הוא הוסיף.