הטיפול שהציל את העיט הפצוע

השבוע הגיע לבית החולים שבספארי ברמת גן עיט פצוע שהתגלה ברמת הגולן. לאחר בדיקת הצוות הרפואי התברר שבגופו היה נעוץ ראש חץ שככל הנראה ציידים אפריקים ירו עלי כאשר נדד מעל היבשת האפריקנית. לאחר ניתוח מורכב, הוצא ראש החץ מגופו ללא פגע והעיט צפוי לשוב לחיק הטבע בהקדם

צילום רנטגן: ראש החוץ שננעץ בעיט (הספארי ברמת גן)

השבוע הגיע לספארי ברמת גן עיט פצוע שנתגלה באזור צפון הארץ. לאחר בדיקה התגלה כי נעוץ בגופו ראש חץ. העיט הוכנס לחדר ניתוח שם הצליחו הרופאים להוציא את הגוף הזר ולהציל את חייו של העוף הדורס.

לאחר שהתגלה העיט ברמת הגולן על ידי צוות שמורת גמלא, כאשר הוא חלש, רזה ופגוע. הוחלט להביאו לספארי, שם הצוות הרפואי של בית החולים הוטרינארי בדק אותו. למרבה הפתעתם של הרופאים התגלה בגופו מוט מתכת הנעוץ באזור האגן. צילומי הרטנגן חשפו כי מדובר בראש חץ אשר פילח את גופו של העיט והותיר אותו פצוע, חלש וחסר יכולת תעופה.

בתקופה זו של השנה עיטי הערבות נודדים מעל ישראל בדרכם מאפריקה צפונה. הערכת הרופאים היא כי כיוון שפצעי הפגיעה כבר החלו להחלים, ככל הנראה מדובר על חץ שציידים אפריקאים ירו עליו בעת שנדד מעל היבשת השחורה. למרות הפציעה, הצליח העיט להמשיך לנדוד ולהגיע לישראל. אך הפגיעה נתנה אותותיה ומצבו הרפואי לא איפשר לו להמשיך את מסלול הנדידה הקבוע.

העיט "מתלוץ עם רופאיו" לאחר הניתוח (הספארי ברמת גן)

בשל מצבו הרפואי הקשה, צוות בית החולים נאלץ להשאיר אותו בחדר ההתאוששת כדי שיתחזק ויוכל לעמוד בניתוח להסרת ראש החץ. למרבה המזל, הניתוח נחל הצלחה. זאת למרות קושי רב בהסרת ראש החץ ללא פגיעה באיבריו החיוניים של העיט.

לאחר שיצא מחדר הניתוח, מיד חש העיט בשיפור מהותי במצבו, הוא הצליח לעמוד על רגליו דקות בלבד לאחר סיום הניתוח ואף ניסה לנשוך את הצוות אשר הציל את חייו. כעת, נמצא העיט בהתאוששת במחלקת טיפול נמרץ. ורופאי בית החולים לחיות בר של הספארי ורשות הטבע והגנים, מקווים שיוכל לשוב בהקדם לחיק הטבע ולהשלים את מסלול הנדידה שלו כמו עיטים רבים העוברים מעל ישראל.