הכירו: תותח החול שיציל את חופי ישראל

במבט רגיל, החופים שאנחנו הולכים אליהם – נראים אותו דבר משנה לשנה. אבל מתברר שלא מעט גורמים מובילים לכך שבחופים בארץ יש פחות חול, כלומר – פחות חוף. איך מתקנים את זה? באמצעות ספינה הולנדית שמצוידת בתותח עוצמתי – שיורה חול

אם הזדמן לכם לעבור ליד חופי אשדוד בשבועיים האחרונים, ולשם שינוי לא היה ערפל, אולי נתקלתם במחזה הזה - תותח ענק המחובר לאונייה, שיורה לעבר החוף - חול.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אז מה פשר האונייה המסתורית? רמי קלינגר, ראש יחידת איכות סביבה ובטיחות בנמלי ישראל, הסביר על כלי השיט, ואמר כי "האונייה מגיעה לאזורים שבהם מצטבר חול, ושואבת אותו באמצעות זרועה שאיבה. לאחר מכן החול מועלה על ידי האונייה אל המחסנים, וברגע שהם מתמלאים, האונייה נוסעת לאזורים שבהם יש גריעת חול".

גריעת החול מתרחשת כתוצאה מהמבנים הימיים שנמצאים בסמוך לחוף ובתוך הים, כלומר נמלים, מרינות, תחנות כוח או שוברי גלים. המבנים משבשים את זרימת החול בים, כך שבמקומות מסוימים יש שחיקה של הטבע - כלומר, מחסור בחול. בסך הכול, במהלך שבועיים של עבודה פיזרה אוניית המחפר הזו 120 אלף מטר קוב של חול ים טבעי לאורכם של חופי אשדוד.

מיכל טוכלר אהרוני, ראש האגף לתכנון סטטוטורי בנמלי ישראל, הסבירה כי לחברת נמלי ישראל יש מחויבות לטפל בבעיה. "לחברת נמלי ישראל יש מחויבות סביבתית לקיים ולבצע את הפעולות המתקנות לאורך החופים באזור הנמלים כדי לצמצם את ההשפעה הסביבתית של הפיתוח של הנמלים".

זו הפעם הראשונה שאונייה זו, שמגיעה מהולנד, פועלת בחופי ישראל. עלות המיזם הירוק הזה לא מבוטלת. 12 מיליון שקלים. הזנת החופים בחול אמורה להבטיח שפיתוח והקמה של תשתיות לאומיות יתבצעו תוך שמירה על הסביבה, פרויקט שיש עליו הסכמה רחבה. הסכמה, שקשה להגיע אליה כשמדובר בפרויקטים אחרים שנוגעים לחופי הארץ, כמו למשל חוות הטיפול בגז הטבעי שזורם עתה לישראל.