מכת הארבה חוזרת: "מדובר במיליארדי חגבים"

הארבה מכה שנית. אחרי שבחודש שעבר הוטלו בשטח ישראל מאות אלפי ביצים, עתה הן בקעו ונחיל ארבה שוטף את הר הנגב. במועצה האזורית חוששים לגורל החקלאות וצופים נזק של עשרות מיליוני שקלים. "שכחו שיש כאן משבר", אמר ראש המועצה האזורית. "היה צריך להשקיע עוד 2 מיליון ולסיים את מבצע הריסוס"

שוב מכת ארבה בהר הנגב והפעם מדובר בחגבים שבקעו בישראל. לאחר הטלת מאות אלפי ביצים בחודש שעבר, בקעו בימים האחרונים, להערכת החקלאים, מיליוני חגבים באזור פתחת ניצנה והם מתקדמים לעבר יישובי האזור. את תמונות ה"ארבה כחול-לבן" פרסמנו במהדורה המרכזית כבר בשבוע שעבר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

במועצה האזורית רמת נגב מפצירים במשרד החקלאות לפתוח שוב במבצע ריסוס מאסיבי על מנת למנוע נזק כבד לחקלאות ולהיפטר מהמטרד.

ראש המועצה האזורית, שמוליק ריפמן, מרגיש כי שכחו אותם. "בשבועיים האחרונים המדינה הייתה עסוקה בדברים אחרים, שכחו שיש כאן משבר", אמר, "כל מה שהיו צריכים לעשות זה להשקיע עוד 2 מיליון ש"ח בריסוס ולסיים אותו. עכשיו הנזקים הצפויים הם בעשרות מליונים". ריפמן טוען כי חגבים פלשו גם לשטחי אש באזור והוא קורא למשרד החקלאות ולצה"ל לשלב כוחות במבצע הריסוס.

ארבה בישראל - המכה הקודמת (רויטרס)

תקופת ההבשלה של ביצי הארבה אורכת כשלושה שבועות, במהלכם ירדה רמת הריסוס ע"י מטוסים למינימום עד שהופסקה לחלוטין. כעת בוקעות הביצים ומתוכם פולשים חגבים לתוך היישובים. במקביל, חגבים שבקעו במצרים נכנסים אף הם לשטח ישראל ומאיימים על החקלאות ביישובים.

ממשרד החקלאות נמסר בתגובה כי "בשבועות האחרונים נערך מיפוי של אזורי ההטלה, והריסוס הקרקעי שבוצע בשבוע האחרון ימשיך בימים הקרובים". לדבריהם, כל עוד החגבים אינם מתרוממים מהקרקע בגילם הצעיר. משרד החקלאות בשליטה מלאה על המצב.

"בנחיל הקודם היו נקבות לפני הטלה"

באמצע החודש שעבר נחיל גדול של ארבה נכנס לישראל משטח ועבר מאזור שבטה לכיוון היישוב אשלים שבמועצה האזורית שרמת נגב.  במשרד החקלאות פתחו במבצע ריסוס אז בניסיון לצמצם פגיעה בגידולים חקלאיים.

ריפמן הביע אז חשש מהטלת הביצים. "בנחיל הזה יש הרבה חגבים בעלי צבע צהוב", הסביר ראש המועצה, "זה אומר שמדובר בנקבות העומדות בפני הטלת ביצים. החשש הוא שתוך יום-יומיים תהיה הטלה מסיבית של ביצים, וכתוצאה מזה יבואו כמובן הזחלים - הנחשבים לאלה שעושים את הנזקים הכי גדולים בסופו של דבר".