פסק הלכה: "מותר לקבל איבר מנשא HIV"

הוועד למלחמה באיידס פנה אל הרב אליהו בקשי-דורון, שנדרש לסוגיה וקבע כי "כיום, המחלה אינה בבחינת פיקוח נפש, ולכן יש לבצע השתלות על מנת להציל חיים". עם זאת, הוסיף, כי "כשאפשר להשיג תרומת איבר מאדם בריא, ודאי שאין לקחת איברים מאדם שנשא המחלה"

הרב בקשי-דורון: "HIV אינו בבחינת פיקוח נ (חדשות 2)

פסק הלכה תקדימי שהפיץ הרב אליהו בקשי דורון קובע כי מותר לקבל תרומת איברים מנשא HIV. זאת בשל הסיבה כי "המחלה אינה בבחינת פיקוח נפש ואפשר לחיות עמה זמן ממושך. מותר וצריך לעשות את ההשתלה על מנת להציל חיים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הנושא עלה לדיון לפני מספר חודשים, אז פנה הוועד למלחמה באיידס, באמצעות מכון פוע"ה (רפואה ופוריות על פי ההלכה), לבקש פסק הלכה הנוגע ל-HIV. אחת השאלות נגעה לעניין תרומת איברים מאדם שחי עם הנגיף העלול לגרום להתפרצות מחלת האיידס.

הרב אליהו בקשי דורון נענה לאתגר, והשיב כי במידה ומדובר בהשתלה המצילה חיים - מותר וצריך לקבל איבר מנשא HIV, גם אם הנתרם יהפוך לנשא הנגיף בעקבות ההשתלה.

"כשאפשר להשיג תרומת איבר מאדם בריא, ודאי שאין לקחת איברים מאדם שנשא המחלה", לשון פסק ההלכה.

"השאלה קיימת", הוסיף הרב, "רק כאשר יש תרומת מת ממי שנשא ויעביר את המחלה, ובזה השאלה אם להסתכן בהעברת המחלה כדי שיוכל לחיות לאחר ההשתלה, ונראה שכיום המחלה אינה בכלל פיקוח נפש ואפשר לחיות עמה זמן ממושך. אם מבלי תרומת האיבר לא יחיה, מותר וצריך לעשות את ההשתלה על מנת להציל חיים".

פסיקתו של הרב באה בעקבות חידוד הגדרת המחלה, שלפיו מדובר במחלה כרונית הניתנת לטיפול, ושניתן לחיות עמה לאורך הזמן.

"עולם ההלכה מקדים כאן את הפרקטיקה הרפואית, ואנחנו תקווה שההחלטה של הרב בקשי-דורון תוביל את עולם הרפואה לדיון ענייני בסוגיה זו", אמר ד"ר יובל לבנת, מנכ"ל הוועד למלחמה באיידס.