ניתוח נדיר ברמב"ם: מאבק על חיי תאום סיאמי שהופרד מאחיו

בניתוח מורכב שבוצע בבית החולים בחיפה הופרד תאום סיאמי מגופת אחיו שהתמזג לתוך גופו מת. התינוק אושפז בפגייה במצב קשה והרופאים עדיין נאבקים על חייו בשל סיבוכים. הכבד שהיה משותף לו ולאחיו הושאר בשלמותו

התאום הסיאמי שהופרד (דוברות רמב"ם)

רופאי בית החולים רמב"ם בחיפה נאבקים על חייו של תאום סיאמי, שהופרד מאחיו שמת בניתוח נדיר ומורכב שנמשך 4 שעות. התינוק מוגדר במצב של סכנת חיים בשל סיבוכי המום הנדיר וכתוצאה ממום לבבי קשה ממנו הוא סובל. מדובר במקרה נדיר שבו התמזג אחד התאומים לתוך גופו של אחיו ומת. 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

צפו בניתוח המורכב:

התינוק עבר בדיקת CT במטרה לסייע לרופאים להבין את המבנה האנטומי המורכב ולברר האם הם חולקים איברים משותפים. בישיבה מיוחדת שנערכה בהשתתפות כל הצוותים המעורבים בטיפול הוחלט על אופן ההפרדה, כשרובם המוחלט של הרופאים לא לקחו מעולם חלק בהליך כה מורכב.

במהלך הניתוח, בוצעה הפרדה מושלמת של חלקי גופו של התאום המת מאחיו החי, תוך שמירה על המבנים החיוניים לחיי התאום ששרד. הכבד, שהיה האיבר המשותף לשני התינוקות, הושאר בשלמותו אצל התאום החי.

"ניתוחים מורכבים עם אחוזי תמותה גבוהים"

"הניתוחים הללו נחשבים למאוד מורכבים עם אחוזי תמותה גבוהים", הסביר דר' רן שטיינברג, מנהל המחלקה הכירורגית לילדים. "בחלק גדול מהמקרים יש מום לבבי מלווה, כמו במקרה הזה, אשר מסכן את הפעוט".

הניתוח שהתקיים לפני מספר ימים הסתיים בהצלחה, אך התאום עדיין נמצא בסכנת חיים ומאושפז במצב קשה בפגייה בבית החולים. מדובר במקרה נדיר שתואר לראשונה במאה ה-16. ב-126 השנים האחרונות תועדו בהיסטוריה הרפואית העולמית רק כ-150 מקרים כאלו בלבד.