הגדלת חזה מעלה את הסיכון למות מסרטן השד

מחקר שנערך באוניברסיטת קוויבק בקנדה ופורסם בירחון בריטי מפרט את הקשיים לאבחן ולטפל במחלה בנשים שעברו ניתוח. "בדיקות מערכתיות מעלות נתונים שלפיהם קשה יותר לזהות גידולים סרטניים בחזה של נשים שעברו ניתוח קוסמטי בשדיים"

נשים עם שתלי סיליקון בחזה הן בסיכון גבוה יותר ב-40% למות מסרטן השד לעומת נשים שלא עברו ניתוח להגדלת חזה - כך עולה מנתוני מחקר שנערך באוניברסיטת קוויבק שבקנדה. על פי המחקר, השתלים גורמים לחולות ולרופאים לאבחן את המחלה בשלב מאוחר בהרבה. "בדיקות מערכתיות מעלות נתונים שלפיהם קשה יותר לזהות גידולים סרטניים בחזה של נשים שעברו ניתוח קוסמטי בשדיים", כתב מחבר המחקר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

המחקר, שפורסם בירחון הבריטי לרפואה ונערך על ידי מומחים קנדיים, מסכם נתונים מרחבי העולם שמראים בבירור הבדל בזיהוי המחלה. גם בבדיקות עצמיות - זיהוי של גושים חשודים בשד על ידי האישה עצמה, וגם על ידי אמצעיים רפואיים.

כל אישה שמרגישה או רואה שינוי צריכה ללכת להבדק

על פי המחקר, שתלי סיליקון וחומרים דומים, עשויים להטיל צל ולגרום למכשירי הממוגרפיה לפספס רקמות בשד ולזהות פגיעות וגידולים. מחקרים קודמים מצאו שגם אחרי גילוי המחלה, הצלקות שנשארות בעקבות החדרת השתלים פוגעות ביכולת לטפל בגידולים הסרטניים בטיפולי הקרנות - בגלל בעיית דיוק בכיוון הקרן.

הד"ר ג'וליה פרטר, מומחית בריטית לנושא סרטן השד שמנהלת מרפאה לטיפול בחולות, אומרת שהיא מצפה למחקרים נוספים כדי שתרגיש בטוחה מספיק להתנגד לניתוחים קוסמטיים להגדלת חזה. "כל אישה ששמה לב לשינוי במראה ובהרגשה בשד צריכה ללכת להיבדק" היא מדגישה.