בניגוד לחוק: ניתוחים פרטיים ברמב"ם

אל המרכז הרפואי רמב"ם בחיפה הגיע פרופסור אריה שלהב, כירורג בעל שם עולמי המתגורר בשיקגו ומתמחה בניתוחי בלוטת הערמונית, כדי לבצע ניתוחים. אלא שמתברר, כי ביצוע הליכים פרטיים בבתי חולים ממשלתיים - אסור על פי חוק. משרד הבריאות: "מדובר בכשל, ייערך בירור"

ביצוע ניתוח פרטי בבית חולים ממשלתי אסור בישראל, אך זה לא מפריע לבית החולים רמב"ם ולחברת ביטוח רפואי לעבור על האיסור הזה ולהציע את שירותיו של אחד המנתחים הטובים בעולם במסגרת שכזו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

פרופסור אריה שלהב, ישראלי לשעבר, הוא אחד המומחים הטובים בעולם לניתוחי בלוטת הערמונית. הוא מתגורר בשיקגו והמחירים שהוא גובה - אינם נמוכים. ניתוח שכזה דווקא אינו נחשב למסובך במיוחד. מדי שנה מתבצעים אלפים כאלה בבתי החולים הממשלתיים בישראל. אבל מי שיכול להרשות לעצמו, כמו מי שיש לו פוליסת ביטוח רפואי של "הראל" - ינסה להגיע לאחד המנתחים הטובים בעולם - כמו פרופסור שלהב.

"יש אדם שקוראים לו פרדי, שעובד בחברת הביטוח 'הראל' ועשה איזשהו דיל רפואי", סיפר פרופסור שלהב למצלמה הנסתרת. הדיל שהוא מדבר עליו הוא פשוט מאוד: במקום שחברת הביטוח תטיס את לקוחותיה המיוחסים לשיקגו - היא מביאה את המנתח המפורסם לישראל, לבית החולים רמב"ם בחיפה וחוסכת הרבה כסף. יש רק בעיה אחת: בישראל אסור לבצע ניתוחים פרטיים בבתי חולים ממשלתיים.

 

במשרד הבריאות זועמים: "הפעילות אסורה; ייערך בירור"

פרופסור גבי בן-נון, לשעבר סמנכ"ל משרד הבריאות, צפה בתיעוד שבו נראה פרופסור שלהב כשהוא מספר על העסקה של חברת הביטוח, ואמר: "מה שאנחנו רואים כאן זה דבר מאוד חמור. מדובר בעסקה פרטית שנעשית בבית חולים ממשלתי. בהגדרה, המטופל שהגיע אל המנתח הזה יקבל את הטיפול מהר יותר מאחרים שאין להם את הכסף הזה".

כמובן שבבית החולים רמב"ם מכירים את האיסור לבצע ניתוחים פרטיים בבית חולים ממשלתי. על פי מסמך פנימי של "הראל" שהגיע לידי חדשות 2, שכותרתו "עלויות הבאתו של ד"ר שלהב לרמב"ם", מתברר כי במוסד הרפואי לא רק שיודעים - אלא גם גובים מחברת הביטוח 37 אלף שקלים. פרופסור שלהב עצמו ירוויח 12,500 דולר - כמעט 50 אלף שקלים.

בבית החולים רמב"ם טוענים כי "הניתוחים הללו מתבצעים במסגרת שיתופי פעולה עם מרכזים רפואיים מובילים בעולם", ו"שמטרתם לאפשר לרופאים ללמוד טכנולוגיות כירורגיות חדשות מהמנתחים הטובים בעולם". כמו כן, נמסר כי "מותר לביטוחים פרטיים לרכוש שירותים בבתי חולים ממשלתיים".

מחברת "הראל" נמסר: "כשאין ניסיון בארץ, משרד הבריאות קובע זכאות לניתוח בחו"ל על חשבון קופת החולים. הראל גאה במניעת הסבל הכרוך בביצוע הניתוח בחו"ל באמצעות מומחה שנבחר על ידי בית החולים. כך נצבר הניסיון ובעתיד הניתוח יבוצע בידי ישראלים. קבלת שירות על ידי מומחה שנבחר על ידי בית החולים באישור משרד הבריאות - מותרת".

תגובתו של פרופסור שלהב: "רק טובת החולים עומדת לנגד עיניי. אני מלמד רופאים ישראלים ואני גאה על כך. ההסדרים האדמינסטרטיביים בין חברת הביטוח לבית החולים הם לא מענייני".

משרד הבריאות מסר בתגובה, כי "מדובר בשירותי רפואה פרטיים, פעילות אסורה בבתי החולים הממשלתיים. כל ניסיון לעדן זאת על ידי הטענה שלפיה מדובר ברופאים שמגיעים מחו"ל לצרכי מיומנות - לא יעבור. לא ברמב"ם ולא ביחס לשום  פעילות רפואית. פעילות זו אושרה על ידי בית החולים ויש כאן כשל. מנכ"ל משרד הבריאות יבצע בירור; כמו כן, ניתנה הנחייה ברורה לבית החולים להפסיק פעילות זו באופן מיידי".