התחזית: חום כבד בל"ג בעומר

השרב הכבד שמורגש משעות הבוקר יימשך גם הערב ומחר - כשברחבי הארץ יחלו להדליק את המדורות המסורתיות - והטמפרטורות יהיו גבוהות במיוחד, גם בלילה. קיים חשש מהתפשטות דליקות בשל מזג האוויר השרבי והרוחות הערות

כולם הלכו לים, חוף בתל אביב (AP)

הערב ומחר יחגגו ברחבי הארץ את ל"ג בעומר, אלא שהשנה החג צפוי להיות לוהט לא רק בגלל המדורות - אלא בעיקר בגלל מזג האוויר: גל החום ומזג האוויר השרבי שהורגש היום בכל חלקי הארץ יימשך לפחות עד אמצע השבוע הבא. הוא יתאפיין בטמפרטורות גבוהות במיוחד, רוחות חזקות וטמפרטורות מעט גבוהות מהרגיל גם בלילות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

העלייה בטמפרטורות החלה כבר אתמול, כשבמספר מוקדים ברחבי הארץ הטמפרטורה חצתה את רף 30 המעלות. היום נמשכה מגמת העלייה והטמפרטורות בחלק מהמקומות נשקו ל-40. במודיעין נמדדו 37 מעלות, בטבריה 36, בעפולה ובתל אביב 34 ובצפת 28.

הערב, המועד הראשון בו יודלקו מדורות ל"ג בעומר, מזג האוויר יהיה שרבי, חמים ויבש וינשבו רוחות ערות. סמוך לשעה 20:00, עת יודלקו המדורות, הטמפרטורות ברחבי הארץ ינועו בין 22 ל-30 מעלות.

מחר צפויה הכבדה נוספת במידות החום. אחר הצהריים ינשבו רוחות צפוניות באזור החוף ובהרים ינשבו רוחות מזרחיות לקראת הערב - שגם בו ידליקו מדורות לאחר שהרבנות הראשית הורתה על דחיית ערב המדורות - זאת עקב החשש מחילול שבת. גל החום צפוי להימשך לפחות עד יום שלישי.

מזג האוויר היבש עלול ללבות שריפות

שירותי הכבאות נערכים בכוחות מתוגברים לקראת חג המדורות שצפוי להתקיים בתנאי מזג אוויר שרבי - עובדה שבעקבותיה קיים חשש להתלקחות של מדורות שלא נכבו באופן סופי. גם התחזקות הרוחות תורמת למצב מסוכן זה.

"הסכנה להתפשטות האש היא גבוהה כיוון שהרוח יכולה לשאת גיצים מנקודה לנקודה - מה שעלול לגרום להתלקחות אש גם במוקדים רחוקים מאזורי המדורות", התריעו בשירותי הכבאות. "גם היובש הקיים יכול להגביר את האש ולגרום להתלקחות מהירה", הוסיפו.

ברשות הכבאות מזהירים את הציבור מהבערת אש בשטחים פתוחים ובעיקר בשטחים הסמוכים ליערות. את המדורות יש להדליק בשטחים נקיים מעשבים, שאינם קרובים לרכבים חונים או כבלי חשמל ולהצטייד בציוד ראוי לכיבוי המדורות.