הסוף למיכל האמוניה במפרץ חיפה?

השר להגנת הסביבה עמיר פרץ הודיע היום כי יקים ועדה שתבחן את העברת מיכל האמוניה במפרץ חיפה לנגב. דבריו באו בעקבות דיון שזימנה יו"ר ועדת הפנים של הכנסת מירי רגב, לאחר פיצוץ מפעל הדשנים בטקסס בשבוע שעבר. רגב: "עומק המחדל סביב מיכל האמוניה מדהים בחומרתו"

מיכל האמוניה בחיפה (חדשות 2)

פיצוץ במפעל דשנים בטקסס בשבוע שעבר השיב לסדר היום הציבורי את הדיון על הסכנה הטמונה במיכלי האמוניה בחיפה. היום נערך בוועדת הפנים של הכנסת דיון בנושא, בעקבותיו הודיע השר להגנת הסביבה עמיר פרץ על הקמת גוף שיבחן את העברת מיכל האמוניה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"חייבים לנטרל את פצצת האמוניה מחיפה לפני שמנטרלים את הפצצה מטהרן", אמרה היום בדיון יו"ר ועדת הפנים מירי רגב. "לא ייתכן שמדינת ישראל, שמדברת על תרחישי איום של נפילת טילים ומאות הרוגים כאירוע דרמטי, לא שמה דעתה לכך שהפצצה המתקתקת פרי עבודה ישראלית בדמות מיכל האמוניה בחיפה יכולה להביא למותם של אלפי אזרחים ישראלים בכל רגע נתון", הוסיפה.

השר פרץ ידרוש תקציב של 70 מיליון שקלים לטובת העברת מיכל האמוניה ממפרץ חיפה. בהצעת הסיכום של הוועדה נכתב: "ועדת הפנים תבקש תוך 30 יום דוח מפורט אודות תמונת המצב הנוגעת להקמת מפעל ייצור בנגב. כמו כן תעמוד הוועדה על התקדמות צעדי מיגון מיכל האמוניה בחיפה. ועדת הפנים מבקשת מפיקוד העורף או איכות הסביבה דוח מפורט על תרחיש האיום בעת אסון".

רגב הוסיפה כי ועדת הפנים תפנה לשרת הבריאות, "כדי ללמוד על המחדל שהתגלה כאן, לפיו משרד הבריאות לא היה מעורב בדיונים וההיערכות לאפשרות של אסון". לדברי רגב, "עומק המחדל סביב מיכל האמוניה הדהים אותי בחומרתו. משרדי ממשלה גלגלו אחריות ושנים של עבודת מטה, לצד ועדות חקירה, לא מיושמות כלל. הבהרתי כי לא אקבל מדיניות של זלזול באזרח ובביטחונו האישי", אמרה רגב.