החורף קפץ לביקור: עשרות מ"מ של גשם מהצפון ועד הנגב

השרב והאובך שמאפיינים את האביב הישראלי פינו היום את מקומם לחורף אמיתי. משעות הבוקר יורדים גשמים מהצפון ועד הנגב, בחרמון יורד שלג, במקומות רבים הביא הקור גם למטחי ברד ספורים. בשירות המטארולוגי מרוצים - אחרי חודשיים שחונים שוב עברנו את הממוצע הרב שנתי

שלל הברד היום בחוף (יניב ניסים)

אחרי חודשיים שחונים במיוחד, הגיע החורף שוב לביקור עם שלג בחרמון, גשמים מהצפון ועד הנגב ומטחי ברד לאורך החוף ובהרים. הכמויות הנכבדות שהביאה איתה המערכת החורפית איזנה את הממצועים וכעת מביטים בסיפוק בשירות המטרולוגי במספרים ויודעים שברוב האזורים עברנו את ממוצע המשקעים לחודש אפריל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

כבר בשעות הבוקר המוקדמות הצטברה שכבה דקה של פתיתים לבנים בהר החרמון שנערמה לכדי סנטימטרים בודדים בהמשך. במרכז הפתיעו הגשמים והברד היחד עם הרוחות החזקות את התושבים. 

רוב הגשם ירד גם היום בקיבוץ אילון שבגליל המערבי. שם נמדדו עד שעות הצהריים 29 מילימטרים של גשם, כאשר הממוצע הרב שנתי של חודש אפריל עומד על 34 מ"מ. המערכת החורפית שפקדה את האזור בימים האחרונים הקפיצה את כמות המשקעים באזור כלפי מעלה.

ילד משחק עם ברד בחיפה, היום (יניב ניסים)

עד היום האפור שפקד אותנו היום, תמונת המצב הייתה די שחורה. חודש מרס שהסתיים לא מזמן היה השחון ביותר ב-55 השנים האחרונות. אז מה היה לנו היום? הנה כמויות הגשמים שנמדדו עד שעות הצהריים המאוחרות:

בלוד ירדו 25 מ"מ, בתל מונד 21, בחיפה 12, בתל אביב 18 מ"מ ובבית דגן 9. במרום גולן שבצפון ירדו היום 18 מ"מ, וביבניאל שליד הכנרת 16 מ"מ. בירושלים היה יום יבש יחסית עם 2 מילימטרים של גשם בלבד, בנגבה ובאשקלוון שבדרום רק 3 מ"מ.

קשת במזרח ירושלים, היום (אמנון זיו משטרת ישראל)

הברד במגרש החנייה, היום (יניב ניסים)

השלג בחרמון היום (דן שריג)

5 ס"מ של שלג באתר העליון בחרמון

בצפון רמת הגולן דיווחו החל משעות הבוקר המוקדמות על ערפל כבד ושלג של ממש שהחל לרדת. בהמשך הוא התחזק והפך גם לכבד. באתר החרמון עצמו כבר נערמו מעט פתיתים לבנים - כ-5 ס"מ בעליון ו-2 ס"מ בתחתון.

זהו היום החורפי ביותר מאז תחילת פברואר. העננות והגשמים גרמו גם לצניחה ניכרת בטמפרטורות, כשבחלק מהמקומות בארץ הטמפרטורות נמוכות בכ- 10 מעלות מהממוצע באפריל. עונה זו הייתה יכולה להיות אחת הגשומות בהסטוריה, אלא שעצירת הגשמים הפתאומית בפברואר ומרס מנעה זאת. אף על פי כן, כמות המשקעים העונתית עדיין גבוהה מעט מהממוצע ועומדת על כ- 105% מהשקלול הארצי. על פי נתוני רשות המים.

חיפה באפור, היום (יניב ניסים)

הברד בשרון היום (אור גלזר)

ומה צפוי לנו בהמשך?

במוצאי שבת הגשמים ייחלשו עקב עזיבתו של מוקד האוויר הקר, אך יוסיף לרדת גשם מקומי בצפון הארץ ובמרכזה. ביום שני גשם מקומי עדיין ירד, אך בשלישי ורביעי תחול התחממות ניכרת ושוב ייעשה אביבי וחם.