נמצאה תרופה לסרטן? האספירין מחולל ניסים

כבר עשרות שנים שעולם הרפואה כולו מחפש תרופה למגפת הסרטן. אלא שמחקרים חדשים מעלים אפשרות לכך שהפתרון נמצא ממש מתחת לאף בדמות כדור האספירין. משכך הכאבים הפופולארי, שמשמש גם לדילול דם, הפחית בעשרות אחוזים את הסיכוי לפתח תאים סרטניים בקרב משתמשים קבועים

השפעות הפלא של האספירין (חדשות 2)

האם התרופה לסרטן נמצאת בבית המרקחת הקרוב לבתיכם? מחקר שנערך לאחרונה באירלנד מגלה כי מינון נמוך של אספירין, אחת התרופות הנפוצות בעולם, עשוי להפחית ברבע את הסיכוי לחלות בסרטן - כך מפרסם הבוקר עיתון "ידיעות אחרונות".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

חוקרים מהאוניברסיטה בבלפסט החליטו לבדוק האם וכיצד משפיע האספירין על גידולים סרטניים בראש ובצוואר. להפתעתם הם גילו שבקרב אנשים בגילאי 55-74, שנטלו כדורי אספירין באופן קבוע, חלה ירידה של 25 אחוזים בסיכון לגידולים.

המחקר האירי מצטרף למחקר נוסף שנערך לפני כחודש בארצות הברית, שם עקבו החוקרים במשך 12 שנים אחרי כמעט 60 אלף שנים בגילאי 50-80. בקרב נשים שלקחו אספירין במינון נמוך לפחות פעמיים בשבוע, פחת הסיכון לחלות בסרטן העור מלנומה בכ-20%.

סוד ההשפעה: המרכיבים האנטי-דלקתיים

בנוסף, גילו החוקרים האמריקנים, כי נשים שלקחו את התרופה לאורך זמן הגבירו את היעילות שלה במלחמה נגד מגפת הסרטן. מי שהשתמשה בתרופה במשך חמש שנים או יותר הגבירה ב-30% את כושר העמידות שלה בפני סרטן העור, זאת לעומת נשים שלקחו את התרופה פחות מארבע שנים, והפחיתו את סיכוייהן לחלות בסרטן ב-11% בלבד.

ההסבר להשפעה הרחבה של התרופה טמון ככל הנראה במרכיבים האנטי-דלקתיים שבה - מלבד השימוש באספירין לדילול דם כדי למנוע קרישי דם, התרופה מונעת דלקת שעלולה לגרום לגוש סרטני בעקבות התפתחות לא תקינה של תאים.

בשנים האחרונות נרשמו מספר עדויות ליכולות המרפאות של האספירין, מלבד המטרות שלשמן נוצר. עם זאת, לא ברור האם בקרוב יתחילו הרופאים לתת לחולים פוטנציאליים את התרופה, כדי למנוע מראש היווצרות תאים סרטניים.