100 כלבים מבוגרים נזרקים לרחוב בשבוע בישראל

כמאה כלבים מבוגרים וחלשים נזרקים מבתיהם לַרחוב מדי שבוע. הם ננטשים, והרבה מהם לא שורדים את התנאים ברחוב. יש חוק נגד המעשה האכזרי הזה, החוק נגד נטישת בעל חיים, אבל הוא לא מיושם. ובינתיים – העמותות להגנת בעלי החיים לא עומדות בעומס

כלבה בת 14, קשישה, חירשת ועיוורת ננטשה הבוקר בשכונה עמידה ברמת השרון. והיא לא לבד. מדובר בתופעה הולכת ומתרחבת - במיוחד בתקופת החגים. ברוב המקרים הכלבים הקשישים אפילו לא מגיעים לעמותות, הם פשוט נעזבים ברחוב, ומשם - להסגר. "נקרע הלב. הם קנו את החיות באלפי שקלים, אבל איך שהם הגיעו לגיל זקנה, הם פשוט ננטשו".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"את צ'נסי, בן 13, זרקו מהבית. למשפחה נמאס, וזהו, אותו ואת אח שלו פשוט זרקו. 12 שנים אחרי שקנו אותם. אין להם כח להתמודד", כך מספרים בעמותות. באותן העמותות מציגים אף מקרים נוספים - "רונן, בן 13, מצבו לא שפר עליו והוא ננטש. גרי בן 13 ננטש ומחכה לבית. סבאלה בן 13, וגם הוא ננטש." וכך נמשך מצעד הננטשים.

"לנטוש כלב זה כמו לנטוש תינוק בן שנתיים או קשיש"

בעמותות שאוספות את הכלבים מדברים על כ-100 כלבים מבוגרים שננטשים מדי שבוע בכל הארץ ונשלחים להסגר. "לפני החגים, בעיקר לפני פסח כשאנשים מתכננים את השיפוץ של הבית, מחליפים את הרהיטים או טסים לחו"ל, הם מחליטים שזה זמן להיפטר מהכלב", מספרת הפעילה אורנית קס מפתח תקווה, "מחליטים שהוא נטל".

בעמותות מתקשים לעמוד בעומס (חדשות 2)

מוסדות ההסגר הם מקומות עצובים לכלבים: לרוב מדובר ברצפת בטון, בד"כ רטובה, בין 5 ל8 כלבים בכל כלוב. האוכל נזרק מרחוק - מי שחזק תופס, מי שחלש נשאר רעב. כלבים עזובים. "כלב קשיש זה כמו לנטוש תינוק בן שתיים", אומרים בעמותות. "זה כמו בן אדם בן שמונים או מאה. שיברון הלב שלהם הוא פשוט לא יתואר". "כלב זה מחויבות, זה בן משפחה, זה לכל החיים", מספרים שם עוד, "לא נוטשים בהסגר או ברחובות. גם אם תעשה לו המתת חסד הוא יהיה איתך עד הרגע האחרון".

חוק צער בעלי חיים קובע עונשים כבדים בגין נטישת בעלי חיים: קנס של כ-76 אלף ש"ח, ואפילו שנת מאסר. אבל זה משול ל"תותח שלא יורה" - עד היום הוגש רק כתב אישום אחד נגד בעלים של כלב ננטש.