חג הפסח הפך לחג הזבל - עלייה של 20% בייצור פסולת ביתית בימי החג

נתוני המשרד להגנת הסביבה מראים על צד פחות חגיגי בפסח: עלייה של 20% בייצור הזבל הביתי במהלך ימי החג. הסיבה: השימוש בכלים חד-פעמיים, הניקיונות וקנייה של אריזות מזון לקראת ארוחות החג. במהלך החג ייצר הישראלי הממוצע 15.5 קילו של זבל

איך נמנע מזה השנה? ארכיון (אדוה קירש)

פסח ידוע כחג האביב וחג החירות, אבל כנראה שלא ידעתם שבשביל הרשויות המקומיות פסח הוא גם חג הזבל. על פי נתוני המשרד להגנת הסביבה, ישנה עלייה של 20% בייצור הזבל הביתי במהלך ימי החג. העלייה המשמעותית ביותר: בגלל השימוש הנרחב בכלים חד-פעמיים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי הנתונים, בחג הפסח עולה ייצור הפסולת בישראל ב-15 עד 50 אחוזים. באתר חירייה לדוגמה, מדווחים כי בשבוע שעבר הורגשה עלייה של כ-50%, מ-3,500 טונות ביום ל-5,220 טונות בתחילת השבוע. במהלך החג צפוי זינוק נוסף בכמויות הפסולת. בדומה לכך, בירושלים נאספים בכל יום כ-1,100 טונות אשפה וכבר השבוע נאספו ביום אחד כ-1,800 טונות. בימי החג צפויות כמויות הפסולת להגיע לכ-2,000 טונות ביום. בממוצע, הישראלי ייצר כ-15.5 ק"ג פסולת במהלך החג.

כבר לקראת החג מורגשת עלייה בכמויות הפסולת, ככל הנראה, בשל הניקיונות לפסח. בחג עצמו מורגשת עלייה בכמות הזבל בעקבות השימוש הנרחב בכלים חד פעמיים, בגלל ריבוי אריזות המזון הנקנות לחג ובגלל החופש אז נמצאים יותר ישראלים בבתים ולא במקומות העבודה.

המשרד להגנת הסביבה קורא לכלל הציבור לצרוך באופן חכם וירוק ולהגיע לרשתות השיווק עם רשימת קניות מוכנה מראש ובכך לרכוש רק מוצרים שבאמת ייעשה בהם שימוש. בנוסף, קורא המשרד להקפיד על השלכת פסולת לפחי המחזור הייעודיים, לצמצם ככל הניתן שימוש בכלים חד פעמיים ולדאוג לאסוף את האשפה לאחר בילוי בחיק הטבע.