חשד: חולים קנו ניתוחים ממשלתיים

בתי החולים הציבוריים אמורים לספק שירותי רפואה לכלל האוכלוסייה, ללא תשלום. אבל תחקיר חושף כיצד מנתח בעל שם עולמי גובה בבית החולים ממשלתי עשרות אלפי שקלים במזומן תמורת הבאת מנתח מחו"ל. הדבר מנוגד לחלוטין לחוק הישראלי

זהו פרופ' דניאל אזולאי, רופא יהודי צרפתי, נחשב לאחר הכירורגים הטובים ביותר בעולם. על פי עדויות של חולים, מתעורר חשד שהרופא המפורסם מחו"ל גובה תשלום מהמנותחים הישראלים בביה"ח הממשלתי בנהריה, אם אכן הדבר התבצע - הרי שזה מנוגד לחוק.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

פרופ' אזולאי, שאינו דובר עברית, זכה לפני כחצי שנה לפרסום רב כשנודע שהוא הרופא שניתח את ראש המוסד לשעבר מאיר דגן, והציל את חייו. בשנתיים האחרונות, פרופ' דניאל אזולאי מבקר מדי פעם בביה"ח הממשלתי בנהריה, ומשתתף בניתוחים שם. מדובר בשיתוף פעולה מבורך שבמסגרתו המנתחים הישראלים לומדים מאחד הטובים בעולם.

עם זאת, חולה ישראלי טוען שהניתוח לא מגיע בחינם: "שילמתי לפרופ' אזולאי את הסכום, אני יכול להגיד לך גם כמה, 20 אלף יורו. אתה רצית להבטיח שאתה בטוח עובר ניתוח אצל פרופ' אזולאי? באמצעות התשלום הזה ידעת בוודאות שאתה מקבל את פרופ' אזולאי".

"לכאורה מדובר במקרה חמור של רפואה שחורה"

חשוב להדגיש שהחוק בישראל אוסר על תשלום כלשהו של מטופל לרופא בבית חולים ציבורי, כדי שלא ייווצר מצב לא שיווני שבו הרופאים הבכירים והמנוסים ינתחו רק את המטופלים שיכולים לשלם. עו"ד דוד פייל, מומחה למשפט רפואי טוען: "לכאורה, מדובר במקרה חמור של רפואה שחורה. כשרופא מקבל כסף על שירותים רפואיים בבית חולים ציבורי - זו רפואה שחורה".

ד"ר אזולאי בעבודה (חדשות 2)

מבית החולים הממשלתי בנהריה נמסר כי הם פועלים על פי כל נהלי משרד הבריאות, וכי מדובר בחולה שהופנה על ידי קופת החולים עם התחייבות כמקובל. בית החולים אינו מכיר ואינו יודע על כל תשלום אחר ששולם, לכאורה, לרופא המנתח לפני, במהלך או לאחר האשפוז".