נתוני החיזוי שהועברו לעיריית ת"א צפו עומס חום קל

עקב החשש מתנאי חום קיצוניים הבוקר, ביקשה עיריית ת"א לבחון האם יש בכך סיבה לבטל את אירוע המרתון. על פי נתוני חברת החיזוי שנחשפו והועברו לעירייה, עומס החום לשעה 08:00 הוגדר קל - מה שקרה בפועל. האם בכל זאת היה צורך לבטל המרתון?

"עומס החום בסיום המרוץ היה קל" (חדשות 2)

האסון במרתון בתל אביב אמנם התרחש עקב עומס החום ששרר החוץ, אולם נתוני החיזוי שסופקו לעיריית תל אביב לפני הטורניר מראים כי בשעה 08:00 בבוקר, שעת סיום המקצה בו השתתף הרץ שנהרג, עומס החום היה קל בלבד. בפועל נמדדו באותה שעה 29 מעלות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

חברת מטאו-טק המספקת שירותי חיזוי לעריית תל אביב, פרסמה הבוקר אימות לתחזית השעתית שנתנה לבקשת עריית תל אביב לבוקר המרתון.
על פי הנתונים, נראה כי החזאים צפו טמפרטורה מעט גבוהה יותר ממה שנמדד בפועל. כך למשל בשעה 08:00 בבוקר, הצפי היה ל- 30 עד 31 מעלות, בעוד שבפועל נמדדו 29 מעלות. לו התחזית עצמה הייתה מתממשת - ייתכן שהפגיעות ברצים היו קשות יותר.

 

 הטמפ' החזויההטמפ' שנמדדה בחוף תל אביבעומס חום שנמדד
05:00 °22-°24 °26 אין
06:00 °27-°25 °26 אין
07:00 °29-°27 °27 אין
08:00 °31-°30 °29 קל
09:00 °33-°32 °33 בינוני
יותר מ- 30 מעלות בצל: מתוך מסמך רשמי של חברת מטאו-טק, המספקת שירותי חיזוי לעריית תל אביב

בסמיכות לשעה 08:00, עת הגיע לקו הסיום המשתתף שנהרג כתוצאה ממכת חום, שררו תנאי עומס חום קלים בלבד - כך על פי התחזית המפורטת שהועברה לעיריית תל אביב. אך מי קבע כי תנאים אלה מתאימים לריצת 21 קילומטרים?

בקטגוריה של עומס חום קל עד בינוני, מוגדרת הסכנה הבאה: "מכת חום הינה אפשרית בחשיפה ממושכת ו/או בפעילות גופנית". בסופו של דבר, כאמור, הסכנה הברורה התממשה באופן טרגי. "הרגשנו את החום לקראת הסוף והיה קשה. עוד לפני השעה 8 בבוקר נהיה חם מאוד", סיפרה ספורטאית לחדשות 2 באינטרנט ספורטאית שהשתתפה במקצה 10 ק"מ.

על פי הגדרות משרד העבודה בארה"ב, בתנאי עומס החום הקלים ביותר, יש לאפשר 20 דקות מנוחה על כל 40 דקות עבודה בביצוע עבודה קשה, כמו הליכה עם משא. ריצה, ובוודאי ריצה ממושכת, עונה על הקריטריון הזה, אלא שהספורטאים לא נמצאו בסביבה ובסיטואציה המעודדת מנוחה לסירוגין, אלא מאמץ מתמשך.

בשישי הבא - מסתמן שרב נוסף

מקצה המרתון המלא, אותו הוחלט לדחות בשבוע, צפוי להתקיים ביום שישי הבא - אלא אם יוחלט אחרת. במידה ואכן יתרחש ובכפוף להתממשות התחזית לשבוע הבא, אפשרי בהחלט שמקבלי ההחלטות יעמדו שוב מול תנאי שרב ובוקר תל אביבי חם. אמנם מדובר כעת בתנאים פחות קשים מאלה ששררו היום, אך אין ספק כי איש אינו רוצה להיות זה שיחליט על קיום מרתון בעוד יום שרבי.