משרד הבריאות: התרענו לבטל המרוץ, בעירייה התעקשו

גורם במשרד הבריאות מפנה אצבע מאשימה לעבר עיריית תל אביב שהתעקשה לדבריו לקיים את המרתון "בכל מחיר". עם זאת, בעירייה הציגו מסמך מהמשרד שמאשר לקיים אותו במתכונת מצומצמת. משתתפים טוענים: "הרבה רצים לא שתו מים"

חילופי האשמות בעקבות הטרגדיה הבוקר במקצה מרתון תל אביב: גורם במשרד הבריאות שהיה מעורב בשיחות שקדמו להחלטה לקיים את כל המקצים, פרט למקצה המרתון כרגיל, אומר כי הפנייה של גורמי משרד הבריאות, הספורט וגורמים רפואיים באיכילוב הייתה לבטל את המרתון. עם זאת, במסמך שנשלח אתמול מהמשנה למנכ"ל המשרד למנכ"ל העירייה לא עולה המלצה כזאת. כתוצאה מהחום, אדם אחד מת ממכת חום ועוד 12 נפגעו קשה מאוד ונאבקים על חייהם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"עיריית תל אביב קיבלה החלטה לבטל את המרתון ולהערכתנו, החלטה זו מנעה היקף נפגעים גדול יותר", אמר גורם במשרד הבריאות. בעקבות האירוע, מנכ"ל משרד הבריאות הורה על הקמת צוות מקצועי בשיתוף משרד הספורט לקביעת אמות מידה ותנאים לקיום אירועים ביחס לתנאי מזג אוויר.

"בעיריית תל אביב ניסו למצוא פתרונות כך שהמרוץ יתקיים בכל מקרה וקיבלו את ההמלצה לסיים את הריצה עד 08:30 בבוקר. הפיזיולוגים אשר התריעו מקיום המרוץ אמרו ביום שלישי האחרון כי על פי התחזיות הנוכחיות הפסקת הריצה בשעה זו אמורה להספיק. עם זאת, התחזית הוחמרה בימים שעברו", הוסיף גורם שהיה מעורב בדיונים שקדמו למרתון.

"אנשים העדיפו לרוץ בלי לשתות"

במקביל, מספר ממשתתפי המרוץ סיפרו לחדשות 2 באינטרנט כי היו הרבה רצים שמיעטו בשתיית מים במהלך המקצה. "היו הרבה מאוד אנשים שחילקו מים, והתיזו מים על הרצים אבל נראה שרבים סמכו על המזל הטוב והעדיפו להמשיך לרוץ", סיפר אחד מהם. לדברי משתתפת אחרת, היו כאלה שהסתפקו בבקבוק מים לפני המרוץ אבל לא שתו במהלכו.

המסמך ממשרד הבריאות לעירייה (עיריית תל אביב)

"אולי לא שמו דגש על השתייה במהלך המרוץ. למעט ההרוג היו הרבה מאוד אנשים שפשוט התעלפו - הם נפלו כמו חייליים אחד אחד בגלל החום הכבד, וכי הם כנראה לא שתו מספיק".

מנכ"ל איכילוב: "חוכמת לאחר מעשה בעייתית"

מנכ"ל המרכז הרפואי איכילוב פרופ' גבי ברבש התייחס הבוקר לאסון במרתון ואמר כי ביקש ממנכ"ל העירייה לקיים דיון מוסדר לפני המרוץ. ההחלטה לקיים את המרוץ התקבלה לאחר דיון כזה. אינני יודע לומר אם מי שנפגע נפגע מעומס החום - חוכמת לאחר מעשה היא בעייתית".

לדבריו, אפשר לבקר את ההחלטה בדיעבד וקל לצלוב אבל יכול להיות שהייתה "בעיית התאקלמות של מי שהתרגלו למזג האוויר של החורף". הוא ציין כי "אנשים לא התייחסו לכך בזלזול וקיבלו החלטות מושכלות אך מבחן התוצאה הוא לא טוב ומצער מאוד. השאלה אם צריך היה לקבל החלטה אחרת - צריך לשקול את זה".

ראש העיר חולדאי: "פעלנו לפי ההנחיות"

"אני חש צער עמוק וכאב על מותו של רץ חצי המרתון הבוקר בתל אביב יפו ושולח את תנחומיי למשפחתו", הגיב ראש עיריית תל אביב-יפו, רון חולדאי. "אני מאחל גם החלמה מהירה לפצועים. נחקור ונבדוק את האירוע לעומק ונסיק את המסקנות והלקחים הנדרשים. כמו כן נשתף פעולה באופן מלא עם כל בדיקה שתיערך בעניין זה".

עוד הוסיף חולדאי כי לקראת המרוץ "נערכו דיוני מטה מקצועיים, ביחד עם גורמי הרפואה הבכירים ביותר, והעירייה קיבלה את המלצות הדרגים הרפואיים במלואן ופעלה לפיהן. בהתאם לכך ולאחר שיקול דעת של כלל הגורמים בוטל מרוץ המרתון המלא והוקדמו יתר המקצים. בפועל מקצה חצי המרתון התקיים בנתוני מזג אוויר שעל פי כל חוות הדעת שנתנו בשטח היו סבירים".

"הייתה התייעצות מראש עם כלל המומחים הנחשבים במדינת ישראל בתחום הפיזיולוגיה, ובעצה אחת עם כולם הוחלט לא לרוץ את המרתון המלא ולעשות רק חצי", סיפר לחדשות 2 באינטרנט מנכ"ל העירייה מנחם לייבה. "בפועל, עומס החום היה נמוך ב-5 מעלות ממה שציפינו. באזור השעה 08:00 הבנו שישנו מספר נפגעים גבוה".

לדבריו, משנה זהירות הוא לא דבר שנוקטים אותו על סמך דעה אישית: "השורה התחתונה התקבלה ממשרד הבריאות אך הוא לא אשם בכך. היה תהליך מסודר ומאורגן, ואני לא חושב שאפשר היה לפעול אחרת. ההחלטה התקבלה אז בהתאם להתייעצות שקיימנו". לדבריו, לא היה צריך לבטל את המרתון.

טרגדיה במרתון בתל אביב - סיקור מלא:

הרצים: "כבר מהבוקר היה חום כבד מדי"

מחדל במרתון ת"א: הרוג ופצועים קשה

מה קורה לגוף בזמן מכת חום?

רופא שהשתתף בדיונים: "התסריט היה ידוע מראש"