האביב הגיע – ואיתו גם האלרגיות

כל אחד שסובל מאלרגיה מכיר את התקופה הזאת בשנה – האביב מגיע, ואיתו העיניים הדומעות, האף הגדוש והנוזל והגרון שלא מפסיק לגרד. אם גם אתם מרגישים את התופעות האלה, אז כנראה לא מדובר בהתקררות, אלא באלרגיה תקופתית לפריחות האביב. פרויקט מיוחד וראשון מסוגו מביא לכם את המדריך השלם לעונת האלרגיות. השבוע - הזית

האביב בעיצומו וגם עונת האלרגיות. כל מי שרגיש בוודאי מכיר את התחושה הזאת שמביא איתו שרב מסוג זה שפפוקד את ישראל בימממה האחרונה, האובך והחום מביאים איתם גם את האפצ'י והגירודים. בפרויקט ראשון מסוגו בארץ, משלבים כוחות המשרד להגנת הסביבה, אוניברסיטת תל אביב, האיגוד הישראלי לאלרגיה וחדשות 2 כדי לתת שירות לכם הגולשים הרגישים לפריחות השונות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

במסגרת המיזם, לראשונה יבוצעו סקירות בוטניות מדי שבוע ברחבי הארץ, שבנוסף לתחזית הפריחות החודשית יסוכמו במעבדה לניטור אלרגנים באוניברסיטת תל אביב. בחדשות 2 נפרסם עדכונים מהשטח, זאת במטרה לסייע לציבור להכיר בפריחות אלרגנים ובעיתוין כמקור אפשרי להופעת סימפטומים ובכך לסייע להם בטיפול ובשיפור אורח החיים.

והשבוע - פריחת הזית מתקרבת

עץ הזית הוא מהנפוצים ביותר בארץ ומצוי ממטולה ועד הנגב. אבקת הפריחה שלו היא גם אחד האלרגנים השכיחים ביותר בקרב הציבור. בימים אלה נצפים ניצני פריחה מוקדמים על גבי עצי הזית, מה שמעיד על פריחתו המתקרבת. ניתן להניח אם כן, כי אם אתם חשים כבר עכשיו בסימפטומים של אלרגיה - כגון נזלת, גרד, פריחה ודמעות, לא עץ הזית אחראי לכך. בשבוע החם הזה, בהחלט ייתכן שפריחתם תזורז וכך מאמצע החודש, האלרגן המוכר והמשפיע ביותר בארץ ייכנס לפעולה.

האביב הגיע מוקדם והפריחות מגיבות בהתאם. בימים אלה של מזג אוויר הפכפך, עם רוחות חזקות ויובש, התפשטות האבקה האלרגנית עלולה להיות מהירה ונרחבת, ובעיקר בסוף השבוע. לרוב, פריחות האלרגנים אינן "יפות" או צבעוניות וקשה להבחין בהן.

בימים אלה נצפו פריחות חדשות של אלה וקיקון בתצפית שנעשתה בגליל. פריחות אלה ארץ-ישראלית, תות ודולב החלו גם הן. בנוסף, האלרגנים הנפוצים השבוע הם אלון, סירפד, כתלית ולחך, וממשפחת הדגניים נצפתה פריחת הסיסנית.

בשבוע שעבר החלו לפרוח ברושים, שיחי אלת המסטיק. זאת על פי דיווחים ממרכז הארץ, אולם פריחות אלה עשויות להימצא גם בצפון. עוד מין של דגן בשם זקנן שעיר החל בפריחתו. פריחות האקליפטוס, קליסטמון, כתלית וסיסנית כבר החלו לפרוח מוקדם יותר העונה. 

לתחזית הפריחה הכוללת באתר המשרד להגנת הסביבה.

אלרגיים? לא בטוח שאתם יודעים

את פרופ' אילן דלאל, יו"ר האיגוד הישראלי לאלרגיה ואימונולגיה קלינית פגשתי לראשונה במשרדו שבבית החולים וולפסון בחולון. הוא הצביע מיידית על צבע העפעפיים שלי וטען כי אני מראה סימני אלרגיה כעת. אני אגב, לא חשדתי בכך מעולם.

"25% מהאוכלוסייה בישראל סובלים מאלרגיה כזו או אחרת" הוא קובע. "פריחות אלרגניים הנפוצות כל השנה ובעיקר בעונות מעבר מעוררות רגישות מוגברת לחומרים המצויים באבקת הפרחים. לאדם אלרגי ישנה מערכת חיסונית המזהה אלרגן מסוים המצוי בפריחה, אך גם במקורות אחרים כגון אבק הבית, כפולש מסוכן ומפעילה תגובות כגון נזלת, עיניים דומעות וגירויי עור ורקמות לחות".

דלאל מסביר את השוני בין האלרגיות השונות. "יש אדם שהמערכת החיסונית שלו מתאפיינת ב"רדאר" המזהה את פריחת הזית, בעוד שלאדם אחר יהיה "רדאר" המעורר אלרגיה עבור שיערות חתולים ואבק הבית. בקרב האוכלוסייה יש בני אדם שהמערכת החיסונית שלהם מתגוננת מפני מגוון רב של אלרגנים ולכן הם יסבלו מתגובות אלרגיות במשך זמן רב וכמעט בכל סיטואציה. ביקור אצל אלרגולוג יכול להעניק אבחון מדויק, טיפול שיעזור ומידע שיסייע לך להתמודד עם האלרגיה המסוימת", הוא מסכם.

הזית בשיא פריחתו, ארכיון (המשרד להגנת הסביבה)

אלא שהמודעות כיום לאלרגנים שמקורם באבקת פרחים נחשבת נמוכה. המשרד להגנת הסביבה מפרסם מדי חודש את דו"ח אלרגנים המבוסס על עיתוי סטטיסטי של פריחות לאורך השנים ועל מדגם בגן הבוטני באוניברסיטת תל אביב, אך הוא איננו מייצג במדויק את המצב בכל הארץ. "רבים לא מודעים כלל להיותם אלרגיים, ומאמינים כי סתם הצטננו בגלל שינויי הטמפרטורה ומזג האוויר, אלא שהמציאות לעיתים שונה", מציין דלאל.

"יבלית", יש דבר כזה

במעבדה לניטור אלרגנים באוניברסיטת תל אביב עוקבים אחרי פיזור האלרגנים ועל עיתוי הופעתם. "רבים מכירים את הזית כ"האלרגן" בה' הידיעה, אך למעשה קיימים מאות אלרגנים באוויר שמקורם בפריחה עונתית - פריחות עצים כמו חרוב ופלפלון, דגניים כמו קנה סוכר ויבלית, וגם פריחות עשבוניים כגון אמברוסיה, ולענה חד-זרעית. אבקת הפרחים היא מקרוסקופית ונישאת ברוחות למרחקים של מאות קילומטרים. בימים של רוחות ערות ויובש, כושר נשיאת האלרגנים באוויר הוא רב ואלו ימים עם עומס אלרגנים גבוה. כך, פריחה שמקורה בצפון עלולה לגרום לאלרגיות בקרב תושבי המרכז והדרום.

הימנעות מחשיפה לגורמי האלרגיה תפחית את התלקחות המחלה אצל אנשים רבים ותפחית מסבלם של אחרים. הדבר חשוב במיוחד לבריאותם של ילדים צעירים ולבריאותם של עולים המגיעים לארץ מאזורי אקלים אחרים. כמו כן, בעיות אלרגיה גורמות לנזק כלכלי למשק, המתבטא באובדן ימי עבודה, שימוש יתר בתרופות, ימי אשפוז בבתי חולים וימי היעדרות מבתי ספר.