החשש בדרום: הארבה יתחיל להטיל ביצים

גם אחרי הריסוסים וההצהרות לפיהן גל הארבה מאחורינו, החגבים עדיין כאן: בשעות אחר הצהריים חצה נחיל גדול את אזור אשלים. מחר בבוקר יחל מבצע ריסוס ענק. בנגב מדווחים שצבעם של החגבים השתנה, מה שמבשר על התקרבותם לבגרות מינית - ועלול להביא להטלת ביצים בשטח ישראל

מניין הימים עד פסח הולך ומתקדם, והחגבים עדיין כאן: נחיל ארבה נוסף, עבר אחר הצהריים באזור אשלים, ונחיל קטן יותר עבר לפני הצהריים אותר מעל שדות היישוב באר מלכה שבמועצה האזורית רמת נגב. במשרד החקלאות ממשיכים כמובן ב"מלחמה בפולשים", וביקשו מהתושבים לסגור את בתיהם ואת החממות באזור כהתגוננות מפני הנחיל החדש.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במועצות הנגב מביעים חששות רבים. שמוליק ריפמן, ראש מועצת רמת נגב, מקיים הערב דיון מיוחד שבו יוחלט על שיטות העבודה לריסוסים שיתקיימו מחר עם שחר. הריסוסים כללו מספר רב של מטוסים וכלים על הקרקע, במבצע הריסוס הגדול ביותר מאז החלה חדירת הארבה לישראל בשבוע שעבר.

החשש גובר היום בעקבות חדירת הארבה עמוק יותר לנגב ולמקומות בהם יש מטעים פתוחים ושדות פתוחים, בניגוד לחממות שבאזור פתחת ניצנה, ובעקבות עדויות מאזור הדרום לפיהן צבעם של החגבים נראה צהוב יותר, מה שמעיד על התקרבותם לבשלות מינית. "אם הם יטילו כאן ביצים אנחנו ניכנס באמת למלחמה לא רק בנחילים שמגיעים ממצרים אלא גם בהתבססות והשרצה מקומית", אמר ריפמן לחדשות 2.

ריפמן אף שיגר מסר למצרים ובו ביקש לפנות ישירות לנשיא מורסי, בבקשה לשיתוף פעולה אזורי שיכלול הרשאה למטוסי ריסוס לפעול בשטח סיני ובסמיכות לגבול, ויצירת ערוץ תקשורת עם נציגי מצרים בניסיון לצייר תמונת מצב מדויקת ומועילה יותר לשני הצדדים. עד כה לא התקבלה תגובה.

הרוחות הדרום-מערביות והעלייה בטמפרטורות מהוות מצע פורה להתקדמות של ארבה לא רק בנגב, אלא הגעה של פריטים גם למרכז ולצפון. היממה הקרובה קריטית בנוגע למכת הארבה.

ארבה בהרצליה (המייל האדום)

הריסוס נמשך, אבל פריטים הגיעו גם למרכז

ריסוס נחילי הארבה נמשך גם לאורך סוף השבוע, כנגד החגבים שממשיכים להגיע מכיוון מצרים. אמש, דיווחו גם תושבי המרכז כי פריטי ארבה בודדים נצפו באזורם. למייל האדום של חדשות 2 באינטרנט הגיעו דיווחים מתושבים בנתניה, בזכרון יעקב, בתל אביב, בראשון לציון וברחובות כי חגבים בודדים נצפו במרפסות הבתים וסמוך לחופי הים. במהלך השבוע העריכו במשרד החקלאות כי בשל משטר הרוחות, לא יגיעו נחילי ארבה לאזור המרכז, השערה שהתבררה כלא נכונה.

ארבה בתל אביב (המייל האדום)

במשרד ממשיכים לעקוב בדריכות אחר התפשטות הנחילים, אך כפי הנראה כרגע לא יהיו צורך בריסוס כימי גם בערי המרכז. במקביל, בשעות הבוקר המוקדמות עלו לאוויר שמי הדרום מטוסי ריסוס, במטרה למגר את גל הארבה השני שהגיע לישראל.