נחילי ארבה בארץ; כוננות במשרד החקלאות

הרוחות המערביות נושאות את החגבים מאזור הדלתא של הנילוס בצפון מצרים לעבר הערבה והנגב. במשרד החקלאות פתחו "קו ארבה" לדיווחים על תצפיות של החרקים המתאגדים בלהקות, אך עם זאת מבקשים להרגיע כי לפי שעה, לא קיים חשש לגידולים חקלאיים

לאחר שבמצרים מתמודדים בימים האחרונים עם נחילי ארבה עצומים, חלק מנחילי החגבים האדומים הגיע גם לישראל. בתוך כך, הקים משרד החקלאות "קו ארבה" מיוחד שבו נקראים תושבי הדרום לדווח על הופעת חגבים. הפעם האחרונה שבה סבלה ישראל מהארבה הייתה בנובמבר 2004, אם כי אז לא נרשמו נזקים משמעותיים לחקלאות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ברחבי הארץ ובעיקר בדרומה דיווחו תושבים רבים על הימצאותם של חגבים רבים, שככל הנראה נישאו עם הרוחות המערביות השוררות באזורנו מכיוון אזור הדלתא של הנילוס בצפון מצרים לכיוון הערבה. יחד עם זאת, ציינו במשרד החקלאות כי לפי שעה אין סכנה לגידולים, אך אם יגדל מספר הנחילים - ייאלצו לנקוט אמצעי הדברה.

"בגלל משטר הרוחות ותנאי האקלים השוררים באזור, קיים סיכוי להגעת הארבה גם לישראל. עונת האביב הינה עונת ההתרבות של הארבה, ועל כן הסיכון בתקופה זו גדול", אמר הבוקר במשרד החקלאות.

ארבה בארץ (יואב מוטרו, משרד החקלאות)

לא מזיק לבני אדם, הרסני לחקלאות

הארבה גורם לנזק רב ואוכל כל יום מזון בכמות השווה למשקלו. תפוצת הארבה נרחבת, קרוב ל-30 מיליון קמ"ר ב-60 מדינות, ומספר הבוגרים יכול לנוע מ-40 ועד 80 מיליון בלהקה על כל קמ"ר

גם בצפון ובמרכז ניצפו נחילי ארבה, אך מספרם קטן. לשם השוואה, נחיל ארבה גדול יכול להכיל רבבות חגבים, בעוד שהכמויות שעליהן דווח בארץ קטנות בהרבה - רק אלפים בודדים.

ארבה במצרים (רויטרס)

יצוין, כי הנחילים אינם מסוכנים כלל לבני אדם - אלא רק לגידולים החקלאיים ויחד עם זאת, הכמות הנוכחית אינה גורמת כל נזק, לפי שעה, כל נזק. נוסף על כך, במשרד החקלאות עדיין נרשמת דריכות גבוהה, בעיקר ביממה הקרובה. לדברי גורמים במשרד, אם יהיה גידול במספר הנחילים שיגיעו לארץ - יוזנקו מספר מטוסי ריסוס עם אור ראשון כדי לבצע הדברה.

אחד מפריטי הארבה (חדשות 2)

במידה ונתקלתם בנחילי החגבים, התקשרו ל"קו הארבה" במשרד החקלאות: 03-9681500, בין השעות 07:30-19:00.