בעקבות העומס בבתי החולים: תוספת אחיות במיון

סגן שר הבריאות ליצמן החליט על על מתן תוספת משמרות מיוחדות של אחיות לחדרי המיון - בניסיון להקל על העומסים והחולים. במהלך היום נרשמה ירידה בעומס - אך עדיין התפוסה ברוב בתי החולים גבוהה

עומס בבתי החולים (חדשות 2)

בעקבות העומס בבתי החולים ומצוקת האשפוז החליט סגן שר הבריאות יעקב ליצמן, בשיתוף משרד האוצר ואילנה כהן יו"ר הסתדרות האחיות, על תוספת משמרות של אחיות בחדרי המיון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

התוספת, כך אומרים במשרד הבריאות, תינתן בדומה למודל שניתן במחלקות הפנימיות בהסכם האחיות האחרון, ומציינים כי תוספת זו תסייע לטיפול בחולים, ותקל על העומסים בחדרי המיון. "ההתמודדות עם עומסי החורף בבתי החולים מחייבת גם הפניית משאבים מיוחדים למטרה זו, במקביל להיערכות השוטפת לוויסות וטיפול יעיל בתקופה זו", אומר סגן השר ליצמן.

הקלה, אך התפוסה עדיין גבוהה

היום נרשמת הקלה מסוימת בעומס המטופלים, סביר להניחבשל הדיווחים בכלי התקשורת על המצוקה, אך עדיין - התפוסה ברוב בתי החולים עומדת על כ-100%.

בבתי החולים רמב"ם ובני ציון בחיפה, בהם נרשמה אתמול התפוסה הגדולה ביותר, דיווחו על ירידה בעומס בחדרי המיון. יחד עם זאת, המחלקות הפנימיות בשני בתי החולים נותרו עמוסות וחולים רבים עדיין נמצאים במסדרונות בשל המחסור במקום.

ברמב"ם העידו כי הבעיה העיקרית שנוצרת בעקבות העומס היא טיפול חסר בחולים מונשמים. השאיפה היא לשכן את המטופלים הללו במחלקות ייעודיות אך העומס אינו מאפשר זאת, וכך הם נשארים במחלקות שבהן יש פחות אנשי צוות מהרצוי.

גם בבתי החולים איכילוב ותל השומר במרכז, המצב השתפר לעומת אתמול. ועדיין, המחלקות הפנימיות בבתי החולים עומדות על תפוסה של 125% בעוד שהמיון פועל כרגיל ולא נרשם לחץ משמעותי. בבתי החולים מייחסים את ההקלה בעומס לכך שהציבור נשמע להנחיות בתקשורת ומקפיד להגיע קודם כל לרופא המשפחה ורק אז לבית החולים.

בבית החולים פוריה בטבריה עיקר העומס הבוקר נרשם במחלקות הילדים והטיפול הנמרץ. בבית החולים ברזילי באשקלון כל מחלקות בית החולים נמצאות בתפוסה מלאה ומספר מחלקות פנימיות התפוסה היא של 120%.

הסיבה לצפיפות הרבה שנוצרה בבתי החולים נעוצה בגל השפעת ומחלות החורף שגרמו לתחלואה גבוהה, כמו גם במצוקה הכללית במערכת הבריאות - מחסור במיטות. למרות זאת, במשרד הבריאות מבהירים כי הם לא קוראים לחולים להימנע מהגעה לחדרי המיון. "בכל חורף יש את אותם מראות של עומסים", אמרה עינב שימרון, דוברת משרד הבריאות.