בכיר במשרד הבריאות: "בדיקת שרון מיותרת ובזבזה לשווא את כספי הציבור"

הכותרות שסיפק ההליך שבוצע במוחו של ראש הממשלה לשעבר עוררו עניין רב בישראל ובעולם, אבל צרמו ביותר לאוזניהם של גורמי רפואה שונים. הם האשימו כי הבדיקה, שעלותה גבוהה מאוד, אינה אלא "עוקץ" והדגישו כי במשך שנים ידוע על תגובותיו של שרון לגירויים שונים

מאבקי אגו או בדיקה מיותרת? במשרד הבריאות ובבית החולים שיבא שבו מאושפז ראש הממשלה לשעבר אריאל שרון מתחו ביקורת קשה על הבדיקה שנערכה ב"סורוקה", שלאחריה פורסם כי מוחו הגיב לגירויים והציג "תפקוד משמעותי".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"יש פה עוקץ", אמר לחדשות 2 גורם בכיר במשרד הבריאות. "אחרי שש שנים עושים בדיקה כדי להגיד את מה שאומרים כבר שש שנים? זה לא ציני? בזבזו את כספו של הציבור על בדיקה מיותרת שלא הוסיפה לנו כלום ולא קידמה את אריאל שרון במילימטר. "הם (בית החולים סורוקה) ידעו שאין לזה שום ערך, אבל היה ברור להם שהתקשורת תעלה את זה בכל העיתונים - בים באוויר וביבשה - ויכתבו סיפורים מטורפים על שרון - ערימה של שטויות".

אל הביקורת הנוקבת הצטרף גם מנהל בית החולים שיבא שבתל-השומר, הפרופ' זאב רוטשטיין, שכינה את הפרסום "פסטיבל באר שבע". לדבריו, בדיקת ה-FMRI בוצעה ביוזמת גלעד שרון וציין באשר לראש הממשלה לשעבר כי "הייתה לנו כל הזמן אבחנה שהוא אינו בתרדמת אלא במצב של הכרה מינימלית. יש אזורים מסוימים במוח המגיבים לגירויים".

את הפרסום אתמול מ"סורוקה" הגדיר "מהומה על מאומה": "אומנם קיבלו אישור לאבחנה הקלינית שלנו אך אין לבדיקה משמעות טיפולית למה שקרה או קורה לשרון". יש לציין כי בשנים האחרונות אכן ידוע כי ראש הממשלה לשעבר מגיב על גירויים חיצונים. בין היתר, בא הדבר לידי ביטוי כשהצליח למלא אחר בקשה ממנו להרים את אצבעו - מה שמחדד את הצורך השנוי במחלוקת לקיים את הבדיקה היקרה.

הפתעה או תוצאה ברורה מאליה?

הבדיקה נערכה ביום חמישי האחרון באמצעות מכשיר הנחשב לאחד המתקדמים מסוגו ברחבי העולם. בין הרופאים שערכו את הבדיקה היה הפרופסור מרטין מויטי, מומחה לתפקודי מוח מאוניברסיטת UCLA בלוס אנג'לס, קליפורניה - שהוזמן במיוחד לשם כך.

הפרופ' מויטי התרשם והופתע לנוכח התוצאות והגדיר אותן "מפתיעות ומרגשות במיוחד". בבית החולים הסבירו אתמול כי "שרון, המאובחן כשרוי בתרדמת משנת 2006 לאחר שבץ מוחי, נבדק כדי לאמוד את מידת ואיכות הפעילות המוחית על ידי שיטות הדמיה מתקדמות שפותחו לאחרונה על ידי פרופ' מונטי ושותפיו למחקר".

עם זאת, אמרו כי "למרות הימצאותן של מספר עדויות מעודדות בתחום זה, עדויות אלו עדיין חלשות בכדי להסיק מסקנה ברורה בנושא".