מנהל בית החולים הלל יפה: מתקשים לתת מענה הולם לחולים

החורף מביא איתו מדי שנה גל מחלות ואתגרים לצוותים הרפואיים בבתי החולים. גם השנה חלה התופעה הזו בשבועיים האחרונים, ונראה שבהיקפים גדולים עוד יותר. בתי החולים מתריעים על תפוסה של בין 120% ועד ל150% ועל קושי להעניק טיפול לחולים. בבית החולים בחדרה אומרים היום: "אנו עוסקים בפתרונות חירום מאולתרים למצב"

קופות החולים, ועוד יותר מכך, בתי החולים, מבקשים גם הבוקר מהחולים לסור אליהם רק במקרים דחופים, וזאת בשל עומס ניכר שמורגש שם בשבועות האחרונים. בברזילי באשקלון התפוסה עומד על 135%, באיכילוב יש שיעור תפוסה של כ-120% במחלקות הפנימיות ובבית החולים הלל יפה בחדרה מתריאים גם על עומסים בהיקף של 150%.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"בשבועיים האחרונים העומס על חדרי המיון שלנו הפך כבר לשגרה", סיפר הבוקר הד"ר ג'לאל אשקר, מנהל המחלקה לרפואה דחופה של המרכז הרפואי הלל יפה. "מדובר לא רק באנשים שמגיעים בשעות בהן קופות החולים סגורות, אלא בכל שעות היממה - בוקר צהריים וערב. העומס על הצוותים הוא גדול וניכר".

גם הפרופסור מאיר אורן, מנהל הלל יפה, מתריע על תפוסת החולים הקיצונית - עד 150% ואף יותר אחוזי תפוסה במחלקות הפנימיות. "אנו רגילים לכך שבחורף ישנה עלייה משמעותית בתפוסה, בעיקר בפנימיות ובילדים, וצוותינו עושים ככל הניתן בתנאים הקיימים כדי להעניק את הטיפול הטוב ביותר במצב מורכב ונתון זה. זוהי מציאות מורכבת וסבוכה למענה הולם לצורכי החולים המאושפזים, והפתרונות הם פתרונות חירום מאולתרים למצב נתון".

תחלואה גם בקרב העובדים

הפרופסור אורן הוסיף וציין כי במסדרונות בית החולים נאלצים להתמודד לא רק עם תחלואה מוגברת של המטופלים - אלא גם של הצוות הרפואי עצמו. "יש לזכור כי בעת הזו ישנה גם תחלואת שפעת בקרב עובדי בית החולים", סיפר אורן, "יש לכך משמעות קשה מבחינת סגל בית החולים במתן השירותים הכולל, הן בטיפול בחולים והן במעטפת התומכת את התפעול והתפקוד התקין של בית החולים".

תפוסה של יותר מ-100% במחלקות הפנימיות (חדשות 2)

בבתי החולים המליצו הבוקר להגיע רק במקרים דחופים הדורשים פינוי באמצעות אמבולנס. הסיבה לעומס הרב נעוצה בגל השפעת ומחלות החורף שגרמו לתחלואה גבוהה. למרות זאת, במשרד הבריאות מבהירים כי הם לא קוראים לחולים להימנע מהגעה לחדרי המיון. "בכל חורף יש את אותן מראות של עומסים", אמרה עינב שימרון, דוברת משרד הבריאות.

לדבריה, "אנחנו מסייעים ככל הניתן לבתי החולים. אנחנו מבקשים מצוותים של מד"א לפנות חולים לבתי חולים סמוכים ומווסתים את העומס בין בתי החולים השונים. העומסים משתנים כל הזמן לפי שעות מסוימות".