צפו: כך התבצעה בדיקתו של שרון

לאחר שהתקבלו תוצאותיה המרשימות של בדיקת תפקוד המוח שעבר ראש הממשלה לשעבר בבית החולים סורוקה, ציינו מספר מומחים שהשתתפו בהליך הרפואי, כי עדיין מוקדם לשמוח. "הנתונים אינם מצביעים על מצב של מודעות", אמר אחד מהם

בדיקת התפקוד מוחי שעבר ראש הממשלה לשעבר אריאל שרון לפני כמה ימים הסתיימה בתוצאות שהפתיעו את הרופאים - חלקים במוחו הגיבו לתמונות וקולות של בני משפחתו ועיבדו את המידע. עם זאת, הפעילות הזו כנראה לא מעידה על סיכויים טובים יותר להחלמה. כך התבצעה הבדיקה במכון הדימות בבית החולים סורוקה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"ההרגשה הייתה מדהימה והיינו מאוד מופתעים", סיפר ד"ר צבי גנאל מהמחלקה לפסיכולוגיה באוניברסיטת בן-גוריון, שנכח בבדיקה. גם ד"ר מרטין מורטי, מומחה לתפקודי מוח מאוניברסיטת קליפורניה, שהגיע לישראל במיוחד לשם ביצוע הבדיקה - הביע את שביעות רצונו מן הממצאים. 

"הראינו לו כמה תמונות - ואזורים מתאימים במוחו אכן הגיבו כפי שהיינו מצפים", אמר. "השמענו לו כמה צלילים ומספר משפטים שנאמרו על ידי בנו, גלעד - והנתונים הופיעו שוב". אז מה בדיוק קרה שריגש כל כך את החוקרים והרופאים, כששרון הוכנס לתוך מכשיר ה-MRI המתקדם בסורוקה?

"התגובה אינה מלמדת דבר על מודעות"

"התוצאות אינן מלמדות על מודעות". שרון (רויטרס)

מתברר, כי הרופאים הציגו לו תמונות של קרובי משפחה - ואז נרשמה פעילות מוחית מרשימה. "המוח שלו עובד בצורה כזאת או אחרת, והוא כנראה באיזשהו מצב של הכרה. השאלה היא באיזו דרגת הכרה הוא נמצא", ציין ד"ר אילן שלף, מנהל מכון הרנטגן בבית החולים סורוקה. וזו בדיוק השאלה: האם שרון מודע למה שקורה סביבו, או שמא מדובר בתגובות אוטומטיות?

ד"ר צבי גנאל דאג לצנן את ההתלהבות היתרה מתוצאות הבדיקה המוחית של שרון. "התגובה הזאת לא מלמדת שום דבר על מודעות", אמר. "עם זאת, מדובר במצב טוב יותר ממה שחשבנו שנקבל בהתחלה. אי אפשר לפסול את האפשרות שהוא מבין, ואני מקווה שהנתונים המצויים בידינו יאפשרו לנו לתת תשובה סבירה".

עלותו של מכשיר ה-MRI שבו נבדק שרון עומדת על כשלושה מיליון שקלים והוא נחשב לטוב מסוגו בעולם. בימים הקרובים ימשיכו המומחים לנתח את תוצאות הבדיקה, כדי לנסות להבין האם שרון אכן מודע למה שקורה סביבו. למרבה הצער, למרות התוצאות המפתיעות, המומחים עדיין משוכנעים כי סיכויי ההחלמה קלושים.