בדיקת דם תאתר את סרטן השד

בדיקה חדשנית שפותחה במרכז הרפואי הדסה תאתר גנים הגורמים לסרטן השד. הבדיקה, שרמת הדיוק שלה עומדת על 95% בקרב נשים בריאות, מעוררת עניין רב בקרב ארגוני רפואה ואמצעי תקשורת ברחבי העולם

דיוק של 95 אחוזים. אילוסטרציה (רויטרס)

בדיקת דם חדשה שפותחה במרכז הרפואי הדסה בירושלים, תאשר או תשלול בהליך מהיר את נשאות הגן הגורם לסרטן השד. הבדיקה מהווה סינון ראשוני לאיתור מוטציות נפוצות הגורמות להתפרצות המחלה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ד"ר אשר שלמון, שערך את המחקר במרכז הרפואי הדסה, אמר כי "הבדיקה תוכל לסייע לרופאים לאתר במהירות נשים הנמצאות בסיכון גבוה לפתח סרטן שד ותהווה חלופה נוחה, כלכלית וזמינה לבדיקות הגנטיות המקובלות". ד"ר שלמון הוסיף כי "על ידי הטכנולוגיה הזו ניתן יהיה להעמיק את ההבנה בנוגע לתפקוד תאים פגועים במוטציות הגורמות לסרטן השד ובעתיד גם במוטציות נוספות". סרטן השד הינו המחלה הממארת השכיחה ביותר בקרב נשים בעולם המערבי.

הבדיקה, שרמת דיוקה עומדת על 95% בקרב נשים בריאות, מעוררת עניין רב בעולם הרפואי ובכלי התקשורת הבינלאומיים. האגודה האמריקנית לחקר הסרטן החלה להתעניין בבדיקה החדשנית, ואמצעי תקשורת מובילים מסקרים את הנושא בהרחבה.

סרטן השד מהווה כיום את סיבת המוות העיקרית בישראל על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. כמו כן, בישראל מאובחנות כ-4,000 נשים במחלה מדי שנה. גורמי הסיכון הגדולים ביותר לסרטן השד הם מגדר נשי וגיל מבוגר. 75 אחוזים מהנשים החולות בסרטן שד בישראל הן מעל גיל 50.