דווקא בגלל הגשם: מי הכנרת עכורים

הסערה הגדולה, השלגים והגשמים הביאו כמויות גדולות של מים לאגם הלאומי בגליל, אלא שעם עליית המפלס החלו להגיע כמויות רבות של בוץ וסחף שלא מאפשרים עוד לשאוב מי שתייה מהכינרת. "האיכות מדרדרת", מודים במקורות. אבל לא הכל עכור - עם הזמן הסחף ייעלם והמפלס יעלה

מפלס הכינרת ממשיך לעלות בקצב מהיר מדי יום, אבל המים באגם כבר לא כל כך כחולים - הזרימות החזקות בנחלים מביאות איתן גם סחף רב, שצובע את המים בחום ומביא לירידה דרמטית באיכות מי הכינרת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"האיכות מדרדרת וזה אומר שהרבה סחף נכנס, המים עכורים עם חומר מרחף ומביאים גם הרבה חומר שאי אפשר לראות בעין", מסביר דודו ספיר, מהנדס אספקת מים של חברת מקורות. את מי הכינרת כפי שהם היום לא ניתן לשתות, אלא רק לאחר טיפול וסינון. "מערך הסינון עובד שעות נוספות. המים שמגיעים אפשר לראות גם בצבע הם פשוט חומים, ניתן היה לראות פס מרוב הסחף".

כרגע המים שמגיעים אל כולנו לברזים הם ממאגרים אחרים ולא מהכינרת. השאיבה מהאגם הגלילי הופסקה, כמדי שנה בתקופה הזו, אבל גם בשל הסחף, והמוביל הארצי עובר את טיפול התחזוקה השנתי.

מלבד שיפוץ המשאבות, מסיימים בכינרת גם לחבר את המוביל למתקני התפלת המים, ולראשונה מזה 50 שנה נוכל להוביל מים מדרום הארץ לצפונה. "אנחנו נדרשים היום לתת מענה כדי להזרים מים מותפלים צפונה, לכן בהפסקה הזו אנחנו עושים התאמות כדי להכין את המערכת הזו. עשינו כבר שתי הזרמות ניסיון ואנחנו ממשיכים בשיפור המערכת הזו". מסביר נועם בן שוע, מהנדס אחזקה חבל הירדן.

אבל לא הכל שחור, או עכור - הכינרת רחוקה היום רק עוד שני מטרים מלהתמלא לחלוטין, והסיכוי שזה יקרה עוד השנה ממשיך לעלות יחד עם המפלס. עד שהשאיבה תתחדש, איכות המים תשוב להיות טובה, והכנרת תחזור לצבע הכחול.