עברה הפלה בלתי חוקית וכמעט מתה

צעירה תושבת יפו אושפזה במצב קשה מאוד בבית החולים וולפסון, לאחר שעברה הפלה בלתי חוקית בביתה ובגופה התפתח זיהום חמור. מנהל אגף היולדות בבית החולים: "אני לא זוכר שנתקלתי במקרה כזה בישראל ב-30 השנים האחרונות". לאחר טיפול אינטנסיבי הצליחו הרופאים להציל את חייה של הצעירה ואף את רחמה

ביצעה הפלה בלתי חוקית וכמעט מתה. אילוסטר (אימג'בנק - gettyimages)

במקרה כזה לא נתקלו הרופאים בבית החולים וולפסון כבר שנים ארוכות: תושבת יפו בשנות ה-20 לחייה אושפזה במצב קשה מאוד, לאחר שעברה הפלה בלתי חוקית בביתה וכתוצאה מההליך התפתח בגופה זיהום חמור. הרופאים נאבקו על חייה של הצעירה ולאחר מספר ימים של טיפול אינטנסיבי הצליחו להציל אותה ואף את רחמה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

"אני לא זוכר שנתקלתי במקרה כזה בישראל ב-30 השנים האחרונות", סיפר פרופ' אברהם גולן, מנהל אגף הנשים והיולדות בבית החולים. "האישה הגיעה אלינו במצב של זיהום מאוד קשה, כתוצאה משימוש בכלים בלתי סטריליים בביתה הפרטי".

"רוקנו את הרחם של הצעירה, הוצאנו את יתר הרקמה ההריונית וטיפלנו בה באנטיביוטיקה", תיאר פרופ' גולן והדגיש: "הפלה בלתי סטרילית, שלא בתנאים של חדר ניתוח, מהווה סכנה לחיי האישה וכתוצאה מכך היא עלולה לאבד את רחמה. במקרה זה הצלחנו להימנע מכך".

"הפלות יש לבצע רק במרכזים הרפואיים"

במרכז הרפואי וולפסון אמרו בעקבות המקרה כי הפלות בלתי חוקיות, כמו זו שביצעה תושבת יפו בשבוע השישי להריונה, אינן שכיחות בישראל, ובכל זאת חשוב להדגיש את הסכנה הגדולה הכרוכה בהן. "הפלות יש לבצע במרכזים הרפואיים בלבד ובצורה מבוקרת, ורק לאחר ועדת הפסקת הריון מסודרת ועל פי חוק", נמסר.

בוולפסון אישרו וביצעו במהלך השנה שעברה 241 הפסקות הריון. על פי נתוני משרד הבריאות, בשנת 2010 אושרו 97% מכלל הפניות להפסקת הריון - סך הכל 21,363. "על פי החוק בישראל ניתן לאשר הפסקת הריון כאשר מדובר בנערה בת פחות מ-17, אישה בת יותר מ-40, הריון שנובע מיחסים אסורים או לא מנישואין, במקרה של בעיה רפואית לעובר או לאם או כאשר ההיריון עלול לגרום נזק נפשי לאישה", אמרה מנהלת השירות הסוציאלי בוולפסון צילה וידברג.