עדות קשה מבית החולים: "העובר זז ונשם, הושם בשקית - ומת"

דיאנה עבדייב נאלצה לעבור הפלה בחודש החמישי, בעקבות סיבוך חמור בהריונה שאיים על חייה. את מה שראתה כשביקשה לראות את הוולד ספק אם תוכל לשכוח. "התינוק הזיז ידיים ורגליים, ראו שהוא נושם", סיפרה דודתה. כעבור שעתיים שבה ומצאה אותו בלא רוח חיים עטוף ניילון

בשבת שעברה הגיעה דיאנה עבדייב, בת 27, לעבור הפלה בבית החולים "הלל יפה" שבחדרה. היא נאלצה לעשות זאת בחודש החמישי להריונה, בעקבות סיבוך חמור שהתגלה וסיכן את בריאותה. היא לא האמינה שההליך, שמטבע הדברים היה קשה לה ממילא, יסתיים בתרחיש אימים ובמראות שספק אם תוכל אי פעם לשכוח.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"שמו את התינוק בתוך שקית", היא שחזרה. "הבנתי מזה שהתינוק ללא רוח חיים, מכיוון שבשקית שמים זבל - לא משהו חי. האחות יצאה מהחדר עם שקית ביד ואמרתי לה שאני רוצה לראות את התינוק. היא אמרה בואי אחריי. שמעתי רעש של ניילון, ממש 'פלק' כזה".

ל', דודתה של דיאנה, התלוותה אל אותה האחות - ונחרדה מהמראות שאליהם נחשפה. "נכנסנו לחדר", סיפרה. "היא שמה שקית על השולחן ופתחה אותה. ראיתי תינוק שהזיז את הידיים והרגליים. ראו שהוא נושם. אמרתי לה שהוא חי ושתבוא לראות. היא הסתכלה עליו ואמרה שזה נכון".

הדודה חזרה אחרי שעתיים ומצאה עובר מת

שניות ספורות אחר כך, שלפה ל' את הטלפון הנייד שלה וצילמה את התמונות הקשות שבהן נראה בבירור תינוק קטן בתוך שקית ניילון. היא עזבה את חדר האחיות מבוהלת וכעבור שעתיים שבה אליו - כשהיא מתקשה לעכל את מה שראו עיניה. "אמרתי להם שאני רוצה לראות עוד פעם את התינוק", היא שיחזרה. "הם הוציאו את אותה השקית והוא היה בתוכה - מת".

חשוב לציין כי בהליכי הפלה, דוגמת זה שנערך במקרה זה, ייתכנו תרחישים שבהם יוצא לאוויר העולם ולד חי - אלא שלרוב, הוא מת כעבור זמן קצר. למרות זאת - לפחות בעיני דיאנה - הסיבה לסוף הטרגי ברורה: "הכניסו אותו לשקית והוא נחנק למוות", היא אמרה.

לתינוק של דיאנה, כאמור, לא היה כל סיכוי לשרוד - שכן הוא היה קטן וחלש מדי. בשל כך, נוהגים הרופאים להעביר את הוולד לעריסה או אינקובטור שבהם, כעבור זמן קצר, מסתיימים חייו. מנגד, חל איסור מפורש על נקיטת פעולות שיש בכוחן לגרום למותו.

"הוא לא סבל יותר מדי"

עדות לאופן שבו נהגו ב"הלל יפה" במקרה זה באה לידי ביטוי בדברים שאמר מנהל מחלקת היולדות בבית החולים, הפרופ' מוטי חלק, בשיחה שהוקלטה ללא ידיעתו שבה אמר: "הוא לא סבל יותר מדי, לא היה שם סבל".

ממצא נוסף באשר להתנהלות הבעייתית של בית החולים עולה מהעובדה שלפי החוק, חלה על המוסד הרפואי חובה לתעד במסמכים כל לידה של תינוק חי - גם אם סיכויו לחיות קלושים ביותר. בבדיקה של דוח הסיכום מההפלה שעברה דיאנה בולטת בהיעדרו כל אזכור שהוא לעובדה שהוולד שהוצא מבטנה היה בחיים. עורכת דינה של עבדייב, ענת גינזבורג, פנתה למשרד הבריאות בדרישה להקים ועדת חקירה דחופה.

מבית החולים "הלל יפה" נמסר בתגובה כי המוסד "דוחה מכל וכל את טענות המשפחה. בסוף תהליך ההפלה, בנוכחות אחות ורופאה, נצפה עובר מת. בהתאם להנחיות משרד הבריאות, הושם העובר המת בשקית ייעודית מיוחדת כשהוא עטוף בסדין והועבר לחדר טיפולים צדדי. יש לציין כי התזוזות שעליהן מדברת המשפחה מקורן בתנועות בלתי רצוניות הנצפות לעיתים בזמן המיידי שלאחר המוות".

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה על הכתבה: "בקריאה ראשונית של פרטי המקרה נראה כי יש צורך לבירור ובדיקת האירועים במסגרת ועדת בדיקה. יחד עם זאת, נציב קבילות הציבור ממתין לקבלת  כלל הנתונים מבית החולים ויגבש את החלטתו הסופית בעניין".